Anıtkabir'deki askerin yaşadığı olay ve 23 Nisan bayramı - NEDEN HABER
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam

ANITKABİR ASKERİN’DEN

Anıtkabir bir anıt mezar olmanın ötesinde, içerisinde hem Atatürk‘ün hem de koca bir ülkenin geçmişte yaşadığı tarihi olaylarının yansıtıldığı ve sunulduğu, çok önemli bir kültürel miras olarak duruyor.Bu bağlamda Anıtkabir’i ziyaret amacıyla merdivenlerden yukarı aslanlı yol’a doğru adımlarınızı attığınızda şunu bilmelisiniz ki aslanlı yol’un, o yoldaki aslan heykellerin, yerdeki basamakların, türk erkek ve kadın heykellerin, seçilen ağaçların, toplamdaki 8 kule ve içindeki objelerin, mozolenin dışındaki duvardaki fresklerin, hemen hemen her şeyin bir seçilme ve yapılma nedeni var. İçerideki müze zaten başlı başına içinde saatler ayrılabilecek kadar kültürel, tarihi ve sanatsal bir zenginlik barındırıyor.Burada askerlik yapanlara sıkça sorulan sorular ve soruların cevaplarını da orada askerlik yapan birinden yani bu yazıyı şuan da yazan kişiden alacaksınız.

Bu reklam size özel yayımlanmaktadır
Abdullah Öztürk

Hareket etmemeniz için topuktan iğne vuruluyormuş doğru mu ?

Hareket etmememiz için topuktan iğne vurulmuyor tamamen şehir efsanesidir. Çeşitli dayanıklılık eğitimlerinden geçerek, hareketsiz bir şekilde durmayı öğrendikten sonra nöbet askeri oluyorduk.

Hiç mi gülmüyorsunuz ? Ve neden nöbette gülmüyorsunuz ?

Öncelikle her nöbete ATA’nın huzuruna çıkıyoruz bilinciyle gittiğimiz ve ATA’ya olan saygımızdan gülmüyoruz.

Hep aynı adım atıp o tüfek hareketlerini nasıl aynı anda yapabiliyorsunuz ?

Yukarıda bahsettiğim gibi bizim bir eğitimimiz oluyor ve o eğitim hiçbir zaman bitmiyor.Nöbetten geldin örnegin 2 saat boşlugun var direkt olarak eğitim alıyorsun tekrar tekrar.

Anıtkabirde nerede kalıyorsunuz ?

Yer lokasyonu vermem doğru değil ama yatacak yerimiz vardı 😀

Sizlere küçük bir yaşanmışlığımı anlatayım;

Çok duygulandığımız anlar da oluyordu.Ailem gelmişti bir seferinde benim nöbet saatimde onlar karşımda bana bakıyorlar gülümsüyorlar fotograf çekiyor fotograf çekiliyorlardı.Ama benim oradaki işim ve saygımdan ötürü yüzlerine bile bakamamış olmam tam o sırada gelen bir hüzün..Sarılmak yok , ağlamak yok , gülmek yok tamamen ailem yokmuş gibi yapmak.Birden hissizleşmiştim,birşey düşünemiyordum en son hatırladıgım kapıdan çıkışları, önümdeki o kadar kalabalıgın içinde gözlerimin dolması ve akan gözyaşlarımdı …Beni o halde gören bir nene yaklaştı göz yaşlarımı sildi veOy annem ağlama bu VATAN sizlere emanet ALLAH SİZLERİ BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN’ dedi. Görevim kutsaldı ben ATA’nın huzurunda nöbet tuttum dedim her zaman.Hiç bir şekilde görevimden saygımdan ödün veremezdim vermedim!. Çünkü bu topraklarda çocuklarımızın bizlerin rahat huzurlu yaşayabilmesi adına uğruna nice canlar verildi ,ailelerini cocuklarını son bir kez göremediler belki.Bu uğurda böyle şeyler yapılırken benim duruşumu bozmam şehitlerimize saygısızlık olurdu.

TBMM’nin açılışının 100.yıl dönümü ve 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ‘NI bizlere kutlatan bu günlere gelebilmemiz için onlarca şehit olan başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK VE tüm silah arkaşları’nın ruhu ŞAD olsun…

ANITKABİR’DE GÖREV YAPMAK HERKESE NASİP OLMAZ.

4-A ‘ya sevgilerle …

https://www.instagram.com/mr.ozturrkk

https://ertanhaber.com/2020/04/06/mustafa-kemal-ataturk/

Başa dön tuşu
nakliyat | - | Sağlık Haberleri | - | ofis eşyası depolama IGBT tabanlı kompanzasyon