Ciltte morarma neden olur? Ezik ve morarma nasıl geçer?
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam

Ciltte morarma neden olur? Ezik ve morarma nasıl geçer?

Ciltte morarma neden olur? Ezik ve morarma nasıl geçer? Çoğunlukla vücuda alınan darbeden ya da spor yaralanmalarının sonucunda ortaya çıkan bu morluk nasıl geçer? Morluk nasıl geçer? Vücutta morluk tedavisi ile ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde…

Bu reklam size özel yayımlanmaktadır

Genellikle vücuda alınan bir darbe veya çarpma etkisiyle oluşan morluklar, kendi kendine geçebilme özelliğindedir. Morluk oluşma nedeni, morluğun şiddeti ve bulunduğu alana göre iyileşme süresi değişiklik gösterir. Ezikte ciltte renk değişikliği olur. Ezik önce kırmızı-pembeyken, sonra mavi yeşil-sarı renge dönüşmektedir. Şişme olur. Ağrılı veya ağrısız olabilmektedir. Eğer ezik kemiğin hemen üstünde ise daha fazla rahatsızlık verir. Kan geri emildikçe ezik solar. Eziğin iyileşme süresi büyüklüğüne göre değişir.  Eğer herhangi bir yere çapmadığınızdan eminseniz ve vücudunuzda sık sık morluk oluşuyorsa, mutlaka doktora görünmelisiniz. Bunun dışında düşme, çarpma ve darbe sonucu oluşan morluklar, alınan darbeye göre mavi ve kırmızı renk aralığındadır. Herhangi bir tedavi uygulanmadığında genelde 1 haftada geçen morluklar, bazı durumlarda 2 haftaya kadar uzayabilir. Ancak bazı tedavi yöntemleri ile bu süreyi kısaltmak da mümkündür. Peki, morluk nasıl gelir, nasıl tedavi edilir? İşte, vücut morluklarına 15 doğal çözüm:

Ciltte morarma neden olur, Ezik ve morarma nasıl geçer, cilt neden morarır, cildi morartan şeyler nelerdir, cilt morarması hastalık belirtisi mi, ciltte morluk neden olur, cilt morarması hangi ilaçlarla geçer, cilt morarmasına sirke iyi gelir mi, cilt morarmasına yaban mersini iyi gelir mi, cildin ezikliği neden olur
Ciltte morarma neden olur, Ezik ve morarma nasıl geçer, cilt neden morarır, cildi morartan şeyler nelerdir, cilt morarması hastalık belirtisi mi, ciltte morluk neden olur, cilt morarması hangi ilaçlarla geçer, cilt morarmasına sirke iyi gelir mi, cilt morarmasına yaban mersini iyi gelir mi, cildin ezikliği neden olur
 • Morluklar ilk oluşmaya başladığında kırmızımsı bir renktedir.
   
 • 1-2 gün içerisinde morluklar mavi ve siyah renge dönüşür.
   
 • 3-4 gün sonra ise morluk rengi tekrar değişerek sarı veya yeşile dönüşür.
   
 • Birkaç gün ardından açık kahverengi veya kahverengimsi sarıya dönüşür.
   
 • 2 hafta sonunda morluk tamamen geçer ve cilt normale döner.

SİZİN İÇİN: Bilinmeyen Göz Hastalıkları Neler? En Tehlikeli Göz Hastalıkları

EVDE MORLUK GEÇİREN YÖNTEMLER

SOĞAN

Soğanı iki parçaya ayırın ve bir dilimini morluk oluşan bölgeye uygulayın. Bu işlemi düzenli uygulayarak şişkinlik, ağrı ve morlukların kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz.

ZENCEFİL

İltihap giderici özellikleri bulunan zencefil de morluk tedavisinde kullanılmaktadır. Zencefili ikiye böldükten sonra morluk oluşan bölgeye koyarak bekleyin.

SİRKE

Sirke, kan akışını arttırdığı için morlukların daha kısa sürede geçmesini sağlar. Sirkeyi ılık su ile karıştırın ve temiz pamuk yardımıyla moraran bölgelere sürün. Etkili çözüm için elma sirkesi ve alıç sirkesi kullanabilirsiniz.

MAYDANOZ

Maydanozu ezerek macun kıvamına getirin. Bu macunu morluk oluşan bölgelere sürün ve 5 dakika bekletin. Ardından ılık suyla durulayabilirsiniz.

YABAN MERSİNİ

Yaban mersini özü kılcal damarları güçlendirerek morluğun kısa sürede geçmesini sağlar. Bunun için 1-2 yaban mersinini blenderdan geçirip sıvı kıvama getirin. Ardından bu karışımı morlukların üzerine sürün ve 10 dakika bekletin.

SOĞUK ET

Çok eskilerden kalan bu yöntem, morluk oluşmasını önlemek içindir. Düşme ve çarpma durumlarında, acıyan bölgelere soğuk kırmızı et koyup bekletin. Morluk oluşması önemli ölçüde engellenir.

Anahtar kelimeler: Ciltte morarma neden olur, Ezik ve morarma nasıl geçer, cilt neden morarır, cildi morartan şeyler nelerdir, cilt morarması hastalık belirtisi mi, ciltte morluk neden olur, cilt morarması hangi ilaçlarla geçer, cilt morarmasına sirke iyi gelir mi, cilt morarmasına yaban mersini iyi gelir mi, cildin ezikliği neden olur

Başa dön tuşu
nakliyat | - | Sağlık Haberleri | - | ofis eşyası depolama IGBT tabanlı kompanzasyon