Deve Dikeni Nedir? Deve Dikeni Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam

Deve Dikeni Nedir? Deve Dikeni Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Deve Dikeni Nedir? Deve Dikeni Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Deve dikeni (milk thistle) birçok türü bulunan Akdeniz ve İskoçya bölgelerinde sık sık rastlanan bir bitkidir. Deve dikeni bitkisi farklı birçok özelliğe sahiptir. Farklı türlerin mor çiçekleri ve beyaz damarlı parlak veya soluk yeşil yaprakları çeşitlilik gösterebilmektedir. Silymarin aktif maddesine sahiptir ve silymarin antioksidan özelliktedir. Deve dikeni bitkisinden deve dikeni ekstraktı ve kapsül ürünleri üretilmektedir. Kemik sağlığı ile ilişkisinden dolayı sporcuların da tercih ettiği ürünler arasındadır.

Bu reklam size özel yayımlanmaktadır

Deve Dikeni Faydaları Nelerdir?

Deve dikeninin insan vücudunda bilime dayalı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Karaciğerin korunmasına yardımcı olabilir.
  • Beyin fonksiyonunda yaşa bağlı gerilemenin önlenmesine yardımcı olabilir.
  • Kemiklerin korunmasına yardımcı olabilir.
  • Anne sütü üretiminin artmasına yardımcı olabilir.
  • Akne tedavisinde yardımcı ürün olabilir.
  • Diyabet hastası kişiler için kan şekeri düzeyinin düşürülmesine yardımcı olabilir.

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır?

Geleneksel deve dikeni özütü, deve dikeni tohumu kullanılarak oluşturulur. Diken tohumu suda kaynatılarak veya kavrularak kullanabilmektedir. Deve dikeni yağı ise yine bitkinin başında yer alan tohumların ezilmesiyle çıkarılan bir ürün olarak bilinir.

Deve dikeni bitkisi ilkbaharda genç sürgünler verir. Bu dönemde köküne kadar kesilebilir ve kaynatılıp yağda şişelenebilir. Diğer bir yandan yaprakların iğneli kısımları kesilerek ve kaynatılarak salatalarda kullanılabilir.

Deve dikeni çay formunda da tüketilebilmektedir. Deve dikeni hem otu hem de tohumu kullanılarak demlenen bir çaydır. Deve dikeni sütü ise bitkinin tohumları kırılarak elde edilmektedir.

Deve dikeni gıda takviyesi olarak kullanılabilir Kullanılmadan önce doktora danışılması önerilir. Ürün üzerinde belirtilen dozun üzerine çıkılmaması gerekir.

Sizin İçin: Turna Yemişi Nedir? Turna Yemişi Ne İşe Yarar? Turna Yemişi Yararları

Deve Dikeni Otu Nerede Bulunur?

Avrupa’da ortaya çıkan ancak aynı zamanda Kuzey Amerika’da da bulunan deve dikeni, kayalık, kuru alanlarda yabani olarak yetişen dayanıklı bir bitkidir. Genellikle yabani bir ot olarak kabul edilir. Bununla birlikte günümüzde birçok kişi bahçesinde yetiştirmektedir.

Deve dikeni içeren ürünleri bütün aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Evde yetiştirmesi de oldukça kolay olan bitkinin, yetiştirirken hızlı büyümesini önlemek için zaman zaman budamak ve kontrollü büyüyebileceği bir alanda tutmak yeterli olacaktır.

Silymarin Ne İşe Yarar?

Deve dikeni bitkisinden elde edilen deve dikeni özü yüksek miktarda silymarin içerir. Silymarinin antioksidan, antiviral ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Aslında, geleneksel olarak karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarını tedavi etmek, anne sütü üretimini artırmak ve hatta karaciğeri yılan ısırıklarından, alkolden ve diğer zehirlerden korumak için kullanılmıştır. Ancak bu tür rahatsızlıklarda ve hamilelik döneminde kullanımında bu bilgilere güvenilmemeli, kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Silymarin Hangi Bitkilerde Bulunur?

Silymarin deve dikeni dışında da bazı bitkilerde bulunabilmektedir. Enginar, zerdeçal kökü, kişniş tohumları ve yaprakları iyi miktarda silymarin içeren bitkilerdendir.

Ayrıca, eser miktarda silymarin içeren diğer yiyecekler arasında koyu renkli üzümler, pancar yeşillikleri, karayılan otu, yer fıstığı, bira mayası ve orman meyveleri bulunmaktadır.

Deve Dikeni Nedir, Deve Dikeni Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, deve dikeni nerelerde kullanılır, deve dikeninin faydaları ve zararları nelerdir, silmayrin nedir, silmayrin ne işe yarar, deve dikenini kimler kullanabilir, deve dikeni hangi alanlarda kullanılır

Başa dön tuşu
nakliyat | - | Sağlık Haberleri | - | kahve tarifleri | - | istanbul eşya depolama | - | kartal evden eve nakliyat | - | istanbul evden eve nakliyat