Güneş bıyığı nedir?
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam

Güneş bıyığı nedir?

Güneş bıyığı nedir? Güneşe direk maruz kaldıktan sonra bıyık bölgesindeki cildin daha koyu göründüğünü fark ettiyseniz, bunun bir nedeni var.

Bu reklam size özel yayımlanmaktadır

Güneş Bıyığı Nedir?

Cildinizi aşırı miktarda melanin üretmesi, güneş hasarının etkilerinden biridir. Çok fazla melanin kümelenmesi, bıyık bölgesinde lekelenmeye ve kahverengi lekeler gibi renk bozulmalarına yol açar.

Güneşten korunma ve kaçınma; bıyık bölgesindeki lekelerin oluşmaması için alınacak önemlerin en önemli parçasıdır, ancak düzenli olarak güneş kremi kullananlar bile gölgeli görünen bir üst dudağa sahip olabilir.

Aslında bıyık bölgesinin kararmasının çok basit bir nedeni var!

Bir düşünün: Burnunuzu her ovuşturduğunuzda, yemek yediğinizde, terlediğinizde, elinizi çenenize dayayıp, ağız çevreniz ile oynadığınızda veya bir şeyler içtiğinizde, güneş korumanızın bir kısmının onunla birlikte uçup gitme ihtimali vardır. Korumasız kalan bıyık bölgesi güneşin zararlı ışınlarına maruz kaldığından dolayı, daha koyu bir bıyık bölgesi görüntüsü ile sonuçlanır.

Yani sebep tamamen fizikseldir. Yanaklarınıza ve alnınıza sürdüğünüz güneş kremi sizi olması gerektiği süre kadar korurken, bıyık gölgenizdeki herhangi bir terleme, yemek ve içecek sonrası mutlaka yenilenmelidir. Hele ki mineral yansıtıcı kremler kullanıyor ve bıyık bölgesi kararması sorunları yaşıyorsanız; kreminizi bir kez değerlendirmeniz yerinde olacaktır.

Güneş bıyığı nedir
Güneş bıyığı nedir

Başka Sebepler Nelerdir? Bıyık bölgesi Neden Kararır?

Hamilelik gibi hormonal değişimler ya da ağda uygulaması gibi cilt bariyerini zayıflatan uygulamalar bıyık bölgesi kararması sorununu daha da kötü hale getirebilir.

SİZİN İÇİN: Tırnakta Beyaz Çizgi Nedir? (Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri)

Bıyık Bölgesi Kararmasından Nasıl Kurtulabilirim?

Her şeyden önce, yılda 365 gün, yağmur, kar, güneş demeden güneş kremi uygulama konusunda kararlı olmalısınız.  

İyi bir fikir olarak sadece güneş kremine güvenmeyin. Güneşten korunduğunuz kadar kaçının. Makyaj ürünlerinizi SPF’li seçmeyi değerlendirebilirsiniz.

Bıyık bölgesi kararması için C vitamini, A Vitamini, Niasinamide, AHA’lar, kojik asit, ferulik asit, arbutin ve meyan özü gibi bileşenler içeren cilt aydınlatıcı ürünler, eşit olmayan cilt tonunu fark edilir şekilde iyileştirmeye yardımcı olmak kullanılabilir.

Bıyık bölgesi kararması için ev yapımı karbonat, limon suyu yada aspirin gibi teknikler tabloyu daha kötüleştirir.  

Bıyık bölgesi kararmasıyla tam anlamıyla mücadele etmek istiyorsanız, etkin günlük güneş koruması ve bir cilt aydınlatıcı kombinasyonu kullanmak etkili bir yoldur!

Başa dön tuşu
nakliyat | - | Sağlık Haberleri | - | ofis eşyası depolama IGBT tabanlı kompanzasyon