Mars neden kırmızı renk gözüküyor?
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam

Mars neden kırmızı renk gözüküyor?

Mars neden kırmızı renk gözüküyor? Gökyüzüne gece baktığınızda kırmızı gibi gözüken ışık saçan bir gök cismi görürsünüz. Bu kırmızı gözüken cisim marstır. Mars dünyadan çıplak gözle görülebilmektedir. Mars gibi çıplak gözle görülebilen venüs de vardır. Venüsün rengi ise parlak beyazdır. Peki mars neden dünyamızdan bakıldığında kırmızı renkte gözükür detayları haberimizde..

Bu reklam size özel yayımlanmaktadır
Mars neden kırmızı renk gözüküyor
Mars neden kırmızı renk gözüküyor

Mars neden kırmızı renkte gözükmektedir?

Dünyamızdan baktığımızda çıplak gözle gördüğümüz mars kırmızımsı bir renge sahiptir. Mars’a giden uzay araçlarının çektiği fotoğraflar Mars’ın kırmızı topraklarını açıkça gösteriyor. Marsın kırmızı renkte gözükmesini sağlayan demir elementidir. Mars’taki kayaları meydana getiren mineraller Demir içerir ve bu mineraller biraz su ve yeterli sıcaklık ile paslanır. Mars’a kırmızı rengini veren de bu paslanmadır. Yani bir zamanlar Mars’ta su ve sıcaklık birleşince Demir elementi içeren kayaların paslanmasına neden olmuştur.

Dünyada bulunan koruyucu tabaka Mars’ta yok

Dünyanın koruyucu tabakası olan ozon tabakası Mars’ta yoktur. Güneşten gelen ultraviyole ışınlar su molekülünü hidrojen ve oksijene ayrıştırır. Uçucu bir gaz olan hidrojen uçar ve oksijen tek başına kalınca tepkimeye girer ve paslanma meydana gelir. 

Güneş ışınları dünyaya ulaşmaktadır

Güneşin ultraviyole ışınları dünyaya da ulaşır ve bu Demir zengini minerallerin paslanmasını sağlar ancak bu mineraller yağmur ve nehirler ile göllere, denizlere ve okyanuslara taşındığından buraların dibinde depolanır. Mars’ta yağmur veya akarsu olmadığından az önce anlattığımız pas toprağa karışmış olarak yüzeyde kalır ve Mars’ın kırmızı renkte görünmesini sağlar.

Sizin için: Musk’ın Uzay’a fırlattığı Tesla şimdi nerede?

Başa dön tuşu
nakliyat | - | Sağlık Haberleri | - | ofis eşyası depolama IGBT tabanlı kompanzasyon