Mart'ta 3 milyon kart internet ile 2.5 milyon kart da temassız ödeme ile tanıştı
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam

Mart’ta 3 milyon kart internet ile 2.5 milyon kart da temassız ödeme ile tanıştı

BKM Genel Müdürü Canko, koronavirüs nedeniyle zorunlu olarak tüketici davranışlarının çok hızlı değiştiği mart ayında 2.5 milyon adet tekil kart ile ilk kez temassız ödeme yapıldığını, 3 milyon adet tekil kartın da ilk kez internetten alışverişte kullanıldığını söyledi.  

Bu reklam size özel yayımlanmaktadır

Koronavirüs nedeniyle zorunlu olarak tüketici davranışlarının çok hızlı değiştiği bir dönemden geçiliyor. Özellikle mart ayının ikinci yarısı itibarıyla evden çalışmaların arttığı, online alışverişlerin, kartlı ve temassız harcamaların hızlı değişim gösterdiği bir süreç oldu. Bu dönemde tüketici davranışlarında yaşanan değişim de önümüzdeki aylara ışık tutacak nitelikte. Kuşkusuz bu dönemde tüketici davranışlarındaki eğilimi gösteren en önemli göstergelerden biri de kartlı harcamalar istatistikleri. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına katılan Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, mart ayındaki  kartlı işlemlerin detaylarını ilk kez  açıkladı.  Mart ayında toplam kartlı ödeme tutarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarak 85.5 milyar TL olduğunu belirten Canko, kartlı işlem adedinde ise mart ayındaki yıllık artışın yüzde 3 ile sınırlı kaldığını söyledi.

’22 MART SONRASI YÜZDE 50-75 ARASI DÜŞEN SEKTÖRLER VAR’

Canko, şubat ayında işlem tutarının ise bir önceki yıla göre, bu yıl 29 gün olmasının da etkisiyle, yüzde 29, işlem adedinin de yüzde 21 arttığını hatırlattı. Bu dönemde belirli sektörlerde aktivitenin azalmasından dolayı kartlı ödemelerin diğer dönemlere göre daha az büyümüş göründüğünü vurgulayan Soner Canko, “Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi restoranlar, turizm gibi belirli sektörlerde kartlı ödeme işlem adet ve tutarlarında mart ayında özellikle 22 Mart’tan sonra yüzde 50-75 arasında değişen oranlarda gerilemeler gördük” dedi.

‘ATM’DEN NAKİT ÇEKİM YÜZDE 14 AZALDI’

Bu dönemde tüketicilerin, ödemelerde nakitten çok daha hijyenik olan kartları tercih etmeye başladığını kaydeden Soner Canko, mart ayında nakit çekim işlem adedinin geçen yıla göre yüzde 14 azaldığını belirtirken, işlem tutarının ise yüzde 8 ile sınırlı arttığını belirtti. Canko, şubat ayında nakit çekim tutarındaki yıllık artışın yüzde 19 gerçekleştiğini hatırlattı.

‘TEMASSIZ ÖDEME ADEDİ YÜZDE 169 ARTTI’

Son günlerdeki salgınla birlikte, temassız ödemenin hijyen avantajının da öne çıktığının altını çizen, Canko, temassız işlem adedinin mart ayında bir önceki yıla göre yüzde 169 artarak 86 milyon adede ulaştığını söyledi. Canko, mağaza içindeki her 5 ödemeden 1’inin temassız yapıldığı bilgisini verdi. Temassız ödemelerin en çok market-gıda, restoran ve sağlık/kozmetik sektörlerindeki ödemelerde tercih edildiğini ifade eden Canko, martta, 2.5 milyon adet tekil kartın ilk kez temassız ödeme yaptığını sözlerine ekledi.

‘ONLINE MARKET HARCAMASI YÜZDE 169 ARTI’

Bu dönemde online ödemelerde de değişimler yaşadığının altını çizen Canko, işlem adedinin mart ayında yıllık düzeyde yüzde 20 arttığını, ödeme tutarının da yine yıllık bazda yüzde 19 artarak 16.5 milyar TL’ye ulaştığını kaydetti. Online ödemelerdeki artışta, market/gıda, mobilya/dekorasyon ve elektronik eşya kategorilerin başı çektiği bilgisini veren Canko, “Mart ayında internetten market/gıda kategorisindeki kartlı ödeme adedi bir önceki yıla göre yüzde 139, ödeme tutarı ise yüzde 129 arttı. Bu kategoriyi, yüzde 60-40 aralığında değişen artış oranları ile mobilya/dekorasyon, yapı malzemeleri/nalburiye, elektronik eşya ve sağlık/kozmetik kategorileri izledi” dedi. Canko, 3 milyon adet tekil kartın ise internetten ödemelerde ilk kez kullanıldığını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
nakliyat | - | Sağlık Haberleri | - | ofis eşyası depolama IGBT tabanlı kompanzasyon