Dofollow ve Nofollow link nedir farkları nelerdir ? - Backlink
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam

Dofollow ve Nofollow link nedir farkları nelerdir ?

Nofollow ve Dofollow nedirNofollowGoogle tarafından geliştirilmiş link senkron şeklini belirten değişkendir. Sürekli geliştirilmekte ve değişimi sürmekte olan Google algoritmaları nedeniyle Nofollow değeri de zaman içerisinde değiştirilmiştir. Nofollow link; Sayfanızda bulunan puanın link verdiğiniz bir başka sayfaya aktarılmasını engeller. Nofollow ve Dofollow Link Nedir , Nofollow ve Dofollow farkları nelerdir ?

Bu reklam size özel yayımlanmaktadır
Dofollow ve Nofollow link nedir - farkları nelerdir ?
Dofollow ve Nofollow link nedir – farkları nelerdir ?

Dofollow nedir ?

Dofollow linkler klasik olarak a etiketleri ile vermiş olduğumuz linklerdir. Bir siteden başka bir siteye a etiketi ile klasik şekilde link verirsek backlink vermiş oluruz. Yani biz o siteye kefil olmuş oluruz.

Nofollow nedir ?

Nofollow linkler ise a etiketleri arasına rel=”nofollow” yazılarak verilir. Google botlarına biz bu siteye kefil veya referans değiliz anlamı taşır. Google botları sitemizde dolaşırken linklerin nofollow verilmesi durumunda link vermiş olduğumuz siteye kefil değiliz anlamı taşıyacak ve vermiş olduğumuz linki backlink olarak kabul etmeyecektir fakat Google sıralamamızın yükselmesini sağlayacaktır. Örnek olarak rel=”nofollow” link şeklinde kullanılmaktadır.

Sürekli olarak karşıma çıkan nofollow, external nofollow gibi kelimlere neyi ifade ediyor ? ne işe yarar ve nerelerde kullanılır. Bir de seo açısından faydası zararı nedir google, yandex bu linkleri ne şekilde algılıyor. Bunları açıklarsanız çok sevinirim.

Bütün Yönleri İle Dofollow Ve Nofollow Link Nedir Nasıl Verilir. Bu yazımızda backlink SEO çalışmalarınızda çok kullanılan iki terim olan dofollow ve nofollow link nedir konusunu anlatacağım.

Nofollow terimi oluştuğu andan itibaren bir çok farklı açıklama yapıldı ve büyük olasılıkla da yanlış açıklamalardı. Okuduğum bazı yazılarda “Bu sayfadaki linkleri gezme, görmemezlikten gel”, “Bu linki takip etme” ve “üst sıraya çıkmanıza fayda sağlamaz” gibi açıklamalarda da bulunuyor. Bunlar tamamiyle yanlıştır. Şimdi nofollow ve SEO ilişkisini detaylıca açıklayalım.

Dofollow ve Nofollow link nedir - farkları nelerdir ?
Dofollow ve Nofollow link nedir – farkları nelerdir ?

Nofollow, Google’ın yorumlara eklenen linklerden, ve hızlı spam linklerin artışından rahatsız olarak ortaya çıkardığı yeni bir koddur. Biliyoruz ki, Pagerank, sitelerin birbiri ile yaptıkları link çıkışı sonrasında oluşmaktadır. Bir site ne kadar çok öneriliyorsa, o kadar değerlidir, o kadar pagerankı fazla olur. Ama nofollow ile öneriliyorsa durum başka.

Nofollow : Nofollow ile verilen linkler hiçbir şekilde link alanın pagerankından fayda sağlayamaz demektir. Yani Google’da üst sıraya çıkmasına engel değildir. Sadece WordPress sitelerin nofollow linkli yorumlarına yorum ekleseniz bile, yani dofollow backlinkiniz olmasa bile hedeflediğiniz konumlara mutlaka gelirsiniz.

Çoğu kişi nofollowu noindex ile karıştırıyor. Bu sayfayı ziyaret etme, bu linki görmezden gel diyen noindextir. Nofollow sadece pagerank olarak bir görmezden gelmedir.

Örneğin,

Link çöplüğüne dönmüş dofollow çıkışlı, pr 5 “abc” domaini xyz sitesine şöyle bir link veriyor :

<a href=”xyz.com”>xyz</a>

Açıklama : Yukarıdaki örnekte, xyz sitesi pr 5 pageranktan link çıkış oranına göre payına düşeni alır. Google’da üst sıralara çıkmasında da katkı sağlar.

Az link çıkışı olan, nofollow çıkışlı, pr 5 “efg” domaini xyz sitesine şöyle bir link veriyor.

<a href=”xyz.com” >xyz</a>

Açıklama : Bu örnekte, nofollow olduğu için xyz sitesi efg sitesinin pagerankından faydalanamıyor. Ancak Pagerank 5’in Google’dan gördüğü itibar ve az link çıkışı ile Google’da daha üst sıralara çıkmasına katkıda bulunuyor.

Tabi son örnekte nofollow olmasaydı az link çıkışı olduğu için ilk örneğe göre daha fazla katkı sağlayacaktı. Konu başlığını verdiğim örneklere göre belirlediğim için çarpıcı bir başlık oldu, ancak gerçekçi bir başlıktır.

Nofollow Özellikleri
– Google backlink saymaz
– Yahoo backlink olarak görür
– Pr ye etki etmez (ne verene ne alana)
– Hite niye etki etmesin, site ziyareti olursa hit olur. Kullanıcılar tarafından tabiki
– SEO çalışmasından mutlaka kullanılmalıdır. SEO’ya etkisi kesindir.
– Google nofollow linki, siteyi takip eder indexler.
– Google nofollowu sever
– Nofollowu çıkaran Google dır.
– Google’dar ki, senin sayfanda gereksiz olduğunu düşündüğün link varsa nofollow yap gözüme girersin der.
– <a href=”https://www.seohocasi.com” title=”SEO Eğitimi” >SEO</a>
– Yukarıdaki örnekte, hem AutoCAD kelimesinde hem de SEO Eğitimi kelimesinde seohocasi.com yükselir.

1. Az çıkışlı kaliteli bir siteden NOFOLLOW link mi?
Az çıkışlı kaliteli bir siteden DOFOLLOW link mi?

Az çıkışlı dofollowu tercih ederim
Sonuç : Pagerank artar, Google’da yükselir

2. Az çıkışlı kaliteli bir siteden NOFOLLOW link mi?
Çok çıkışlı kaliteli bir siteden DOFOLLOW link mi?

Az çıkışlı nofollowu tercih ederim.
Sonuç : Pagerank değişmez, Google’da yükselir

3. Aynı içerikli bir siteden NOFOLLOW link mi?
Farklı içerikli bir siteden DOFOLLOW link mi?

Aynı içerikli nofollow
Sonuç : Pagerank değeri/sıralaması asla değişmez, Google’da daha hızlı yükselir.

Buraya kadar anlaştıysak konuya başka bir şekilde bakalım. Şimdi sizler konuyu değerlendirin. Alakasız içerikteki dofollow bloğa mı link eklemek daha faydalı, yoksa aynı içerikte bir bloğa nofollow eklemek mi?

Başa dön tuşu
nakliyat | - | Sağlık Haberleri | - | kahve tarifleri | - | istanbul eşya depolama | - | kartal evden eve nakliyat | - | istanbul evden eve nakliyat