RTÜK uluslararası haber sitelerine lisans başvurusu için 72 saat verdi
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam

RTÜK uluslararası haber sitelerine lisans başvurusu için 72 saat verdi

RTÜK, uluslararası haber siteleri Amerika’nın Sesi, DW ve Euronews’e lisans başvurusunda bulunmaları için 72 saatlik süre verdi. Bu sürede başvurmayanların sitelerine erişim engellenecek.

Bu reklam size özel yayımlanmaktadır

RTÜK uluslararası haber sitelerine denetim yetkisini kullanarak lisans başvurusunda bulunmaları için 72 saatlik süre tanıdı. Siteler arasında Amerika’nın Sesi, DW ve Euronews yer alıyor.

RTÜK’ün CHP’li Üst Kurul Üyesi İlhan Taşcı’nın sosyal medya hesabından paylaştığı bilgiye göre RTÜK ilk kez uluslararası haber siteleri için denetim yetkisini kullandı.

Taşcı hesabından, kararın oy çokluğu ile alındığını ve Amerika’nın Sesi, DW ve Euronews sitelerine lisans almaları için 72 saat süre tanındığını paylaştı.

Bu sürede başvurmayan haber sitelerinin erişimleri engellenecek.

“İSTENEN: BASIN SUSSUN, ELEŞTİRMESİN”

İlhan Taşcı kararın asıl hedefinin basın özgürlüğü ve çok seslilik olduğunu söyledi.

Taşçı, “Ulusal basının ardından sıra uluslararası haber sitelerinin denetlenmesine ve sesinin kesilmesine geldi. RTÜK’ün ‘Sitede video var lisans almalı’ bakışıyla denetlenmeyecek hiçbir haber sitesi kalmaz! Asıl hedef basın özgürlüğü ve çok seslilik. İstenen basın sussun, eleştirmesin. RTÜK’e internet yayınlarını denetleme yetkisine veren yasa 2019 yılında yürürlüğe girdi. Üç yılın ardından RTÜK’ün aklına yabancı haber sitelerinin gelmesi hayli ilginç. Anlaşılan devamı da gelecek!”Reklam

KONURALP: SETA RAPORUNUN BİR UYGULAMASI

RTÜK Üst Kurul Üyesi Okan Konuralp de, “Oy çokluğuyla alınan karar SETA’nın 2019’daki fişleme niteliğindeki uluslararası medya raporunun bir uygulaması. Lakin, uluslararası medyanın baskılanmasına yönelik bu hamle de başarısızlığa mahkumdur” ifadelerini kullandı. 

Başa dön tuşu
nakliyat | - | Sağlık Haberleri | - | ofis eşyası depolama IGBT tabanlı kompanzasyon