Malatya Kamp Alanları – Malatya’da Kamp Yapılacak Yerler
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam

Malatya Kamp Alanları – Malatya’da Kamp Yapılacak Yerler

Malatya Kamp Alanları – Malatya’da Kamp Yapılacak Yerler Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesi yukarı Fırat havzasının kuzeyinde kalan Malatya, 7.000 yıllık bir tarihi medeniyete ev sahipliği yapan, Anadolu ve Mezopotamya dönemlerine ait birçok kalıntıların yer aldığı, doğal kanyon ve şelaleleri, yöresel mutfağı ve diğer turistik yerleriyle ziyaret edilmeye değer şehirlerimizden biridir. Daha çok kayısılarıyla bilinen Malatya, hem her yıl düzenlenen Kayısı Festivali ve hem de Film Festivali etkinlikleriyle kültür sanat alanında da oldukça zengin şehirlerimizden biridir. 2 günlük hafta sonu kaçamağının bile yetersiz olacağı bir zenginlikte olan Malatya, ziyaretçilerine her anlamda birçok farklılığı fazlasıyla sunmaktadır.

Bu reklam size özel yayımlanmaktadır

Tohma Kanyonu, Levent Vadisi ve Pınarbaşı Orduzu gibi yerler ise doğa tutkunu insanların hayran kalacağı güzellikte yerlerdir. Doğayla baş başa kalıp sevdiklerinizle piknik yapabileceğiniz ve aynı zamanda kamp atabileceğiniz bu doğal alanlar beraberinde seyir zevki yüksek harikulade bir manzara da sunmaktadır. Malatya Kamp Alanları – Malatya’da Kamp Yapılacak Yerler

Yazımıza geçmeden Kamp malzemeleri listesi – Kampa Giderken Neleri Yanımıza Almalıyız yazımıza göz atabilirsiniz.

Ücretsiz Kamp Yerleri

Tohma Kanyonu Kamp Alanı

Burası için Malatya’da mutlaka görülmesi gereken bir yer diyebiliriz. Yerli ve yabancı turistlerin sırf fotoğraf çekmek için bile olsa mutlaka geldikleri yer olan Tohma Kanyonu, Malatya’nın birkaç doğal güzelliklerinden yalnızca biri ve belki de en popüler olan yeridir. Tohma Kanyonu, doğa sporları tutkunları için muhteşem bir yer. İki dağın arasında akan gürül gürül suyun çıkardığı ses eşliğinde yürüyüş yapmak adeta bir terapi gibi. Kanyon çevresi belediye tarafından düzenlenmiş olup, güvenlikli bir yürüyüş yoluna sahip.  Dileyen piknik ve mangallarını da yapabiliyor.

Tohma Kanyonu Kamp Alanı
Tohma Kanyonu Kamp Alanı

Kanyonda doğra yürüyüş ve piknik aktivitelerinin yanı sıra rafting, tırmanış ve fotoğrafçılık gibi aktiviteleri de yapmak mümkün. Eğer bir rafting tutkunuysanız, Karadeniz’e veya Antalya’ya gitmenize gerek yok. Malatya rafting sporu için son derece elverişli olan bu güzel kanyona ev sahipliği yapıyor.

Kamp atacaklar için de güvenli bir yer olan Tohma Kanyonu’nda su, WC ve duş gibi imkânlar bulunuyor. Elektrik ve yeme içme ihtiyaçlarınızı ise buradaki tesisten karşılayabiliyorsunuz. Kanyona giriş ücretsiz. Bu da, kanyonu daha cazip ve daha ziyaret edilebilir kılıyor. Malatyalıya değil ancak Malatya’yı ziyaret eden kişilere kamp için olmasa bile turistik bir gezi amaçlı mutlaka ziyaret etmelerini ve kanyonda en az günlerinin yarısını geçirmelerini tavsiye ediyoruz.

Tohma Kanyonu, Malatya’nın Darende ilçesinde yer almakta. Darende ile Malatya arası yaklaşık 110 km ve 1,5 saatlik sürüş mesafesinde. Şehir merkezinde, ilçe otogarında Darende’ye her gün saat başı minibüsler hareket etmektedir. Özel aracıyla gelecek olanlar ise Kayseri istikametinde ilerleyerek yol üzerindeki Darende tabelalarını takip ederek ilçeye gelebilir ve ilçe merkezindeki kanyonu gösteren tabela yardımıyla alana ulaşabilirler. Malatya’ya havayoluyla gelecek olanlar için uçak iniş saatlerine göre hareket eden servis araçları bulunmaktadır. Malatya Kamp Alanları – Malatya’da Kamp Yapılacak Yerler

Konumu: Çay Kenarı

Kamp Olanakları: WC, duş, elektrik, piknik ve mangal alanları, yürüyüş parkurları, rafting, tırmanış, otopark alanı ve yeme içme tesisi.

Kamp Ücreti: Ücretsiz

SİZİN İÇİN: Türkiyenin keşfedilmemiş ve CENNET yerleri

Kozluk Çayı Kamp Alanı

Malatya-Erzincan sınırına yakın salına salına akıp giden ve doğrudan Keban Barajı’na dökülen Kozluk Çayı için mutlaka ölmeden önce görülmesi gereken yer derler. Bizce de bu söz doğru. Doğu Anadolu’nun kavurucu yaz sıcaklarına rağmen tıpkı Karadeniz’i andıran göz alabildiğine yemyeşil doğal güzelliğiyle görenleri kendine hayran bıraktıran Kozluk Çayı, Malatya’nın şahane doğal alanlarından biridir. İlk olarak buranın muazzam bir güzelliği ve insana huzur veren bir sessizliğinin olduğunu söylemeliyiz. Şehir hayatından ve yaz sıcaklarından bunalıp hafta sonu Malatya’da kaçacak bir yer arıyorsanız bizce burayı mutlaka bir değerlendirin deriz.

Kozluk Çayı Kamp Alanı
Kozluk Çayı Kamp Alanı

Kozluk Çayı çevresi yemyeşil ağaçlarla dolu olup, etrafı dik ve sarp kayalıklı dağlara sahip. Dağdan gelen buz gibi pınar suyu, tertemiz havası ve insana huzur veren sessizliği burayı oldukça cazip kılıyor. Çadır kampına da son derece uygundur. Gürültünün olmadığı, yalnızca kuş seslerini dinleyebileceğiniz Kozluk Çayı, çadır kampı atacaklar için yeterli genişlikte düzlük alanlara ve gölgelik yerlere sahiptir.

Yürüyüş yapmak için de oldukça elverişli bir yer. Yürüyüş yapılan yerlerin tamamı da ağaçlarla çevrili ve güneşten etkilenmeyerek yürüyüş yapabiliyorsunuz. Dilerseniz gölde balık da tutabilirsiniz. Kısacası müthiş bir doğa ve içerisinde yapılabilecek bir dolu aktiviteyi barındırıyor. Ancak çadırla kamp atacaklar için ne yazık ki etrafta WC, duş, elektrik ve yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesis yok. Bu nedenle ya Arapgir ilçe merkezinden ya da Kozluk Çayı’na giden yol üzerindeki büfelerden ihtiyaçlarınızı karşılamalısınız. Malatya Kamp Alanları – Malatya’da Kamp Yapılacak Yerler

Tohma Kanyonu, Malatya şehir merkezine 125, Arapgir ilçe merkezine ise 10 km mesafede bulunuyor. Toplu taşımayı kullanacak olanlar Malatya’dan Arapgir’e giden minibüslere binmeleri gerekiyor. İlçe merkezine geldikten sonra buradan köy minibüslerine binerek Kozluk Çayı yol ayrımında inebilirsiniz. Özel aracıyla gelecek olanlar Malatya’dan Yazıhan istikametini takip edip buradan Arapgir yönüne saparak ilçe merkezine gelebilir, Erzincan yönünden gelecek olanlar ise sırasıyla Kemah, İliç ve Kemaliye ilçelerini geçerek Arapgir’e gelebilir. İlçe merkezinde geldikten sonra buradan Sekizsu köyünü geçtikten 4 km sonra sağ yöne sapıp Kozluk Çayı’na ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Konumu: Çay Kenarı

Kamp Olanakları: WC, elektrik, çeşme ve duş gibi imkânlar bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi kamp alanına gelmeden önce temin etmelisiniz.

Kamp Ücreti: Ücretsiz

Kaya Arası Kanyonu Kamp Alanı

Arapgir ilçesi, Malatya’da birkaç doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri de Kaya Arası Kanyonu’dur. Burası, Kozluk Çayı’nın taşıdığı suların geçit hattı olan ve çay boyunca yemyeşil bir doğal güzelliğin olduğu harika yerlerden biridir. Kozluk çayının geçtiği hemen her yer göz alabildiğine yemyeşil bir doğal güzelliktedir. Kaya Arası Kanyonu ise bu güzelliği tamamlayan, yürüyüşlerin, piknik ve kampların yapıldığı oldukça keyifli yerlerden biridir. Kanyon, özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğruyor. Hafta sonlarını daha sakin geçirmek isteyen yediden yetmişe her insan buraya gelerek spor yapıyor, sevdikleriyle piknik yaparak zamanlarını keyifli kılıyorlar.

Kaya Arası Kanyonu Kamp Alanı
Kaya Arası Kanyonu Kamp Alanı

Kanyonun olduğu nokta serin ve havası temizdir. Kanyon içerisinden geçen Kozluk Çayı ise, yazın kavurucu sıcaklarından bir nebze olsun kaçıp serinlemek için birçok insana doğal havuz görevi görüyor. Dileyen çayın geçtiği yarı seviye olan yerlerde yüzebiliyor. Burası Malatyalılar dışında çevre şehirlerden de yüzlerce insanın uğrak yerlerinden biridir. Eğer konaklamalı bir kamp aktivitesi düşünüyorsanız Meydan Köprüsü’nün olduğu noktadan başlayabilir ve Çiğnir Köprüsü’ne kadar olan 18 km’lik yolu yürüyebilirsiniz. Rotanın sonlarına doğru kanyon çevresindeki düzlük ve gölgelik alanlara çadırınızı kurabilirsiniz.

Kanyon, doğa sporları ve çadır kampçılığının yanı sıra, balık avcılığı, dağcılık ve zipline yapma fırsatı da sunuyor. Kamp atacaklar için çevrede ne yazık ki bir tesis bulunmuyor. Ayrıca yiyecek ve içeceklerin Arapgir ilçe merkezinden temin edilmesi iyi olacaktır. Malatya Kamp Alanları – Malatya’da Kamp Yapılacak Yerler

Kanyon, Arapgir ilçe merkezine 5 km mesafede bulunuyor. Toplu taşımayı kullanacak olanlar Malatya’dan Arapgir’e giden minibüslere binmeleri gerekiyor. İlçe merkezine geldikten sonra buradan köy minibüslerine binerek Çiğlik Köyü’ne gelebilirler. Özel aracıyla gelecek olanlar Malatya’dan Yazıhan istikametini takip edip buradan Arapgir yönüne saparak ilçe merkezine gelebilir, Erzincan yönünden gelecek olanlar ise sırasıyla Kemah, İliç ve Kemaliye ilçelerini geçerek Arapgir’e gelebilir. İlçe merkezinde geldikten sonra buradan Divriği yönüne sapmalısınız. Yolun 18. Km’si sizi Çiğnir Köyü’ne getirecektir. Burada araç park yerleri bulunmaktadır.

Kamp Olanakları: WC, elektrik, çeşme ve duş gibi imkânlar bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi kamp alanına gelmeden önce temin etmelisiniz.

Kamp Ücreti: Ücretsiz

Günpınar Şelalesi Kamp Alanı

Darende tıpkı Arapgir ilçesinde olduğu gibi birbirinden güzel doğal alanlara ev sahipliği yapıyor. Listemizde yer alan Tohma Kanyonu’na özellikle değinmiş ve mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğunu söylemiştik. Burada görmenizi istediğimiz bir diğer yer ise Gürpınar Şelalesi’dir.

Günpınar Şelalesi, upuzun bir kaya yarığının arasından akan buz gibi suyuyla insanların beğenisini kazanmış bir yer. İnanılmaz bir doğal güzelliğe şahit olacağınız Günpınar Şelalesi, kayalardan şiddetle çıkan sularıyla etrafa kartpostallık manzaralar sunuyor. Bu doğa güzelliğini fotoğraflamak için bir platform mevcut. Ayrıca akan suyu takip edebileceğiniz güvenlikli bir yürüyüş yolu da bulunuyor.

Günpınar Şelalesi Kamp Alanı
Günpınar Şelalesi Kamp Alanı

Şelalenin olduğu yerler belediyenin işlettiği bir tesis bulunuyor. Aperatif yiyeceklere ek olarak et ve tavuk çeşitlerinden olan menüleri de bulabilmek mümkün. Ayrıca WC ve elektrik gibi ihtiyaçlarınızı da bu tesisten karşılayabiliyorsunuz.

Kamp atacaklar için şelale dışında uygun düzlük alanlar mevcuttur. Buralarda güvenli olarak çadır kampınızı atabilirsiniz. Araçlarıyla gelecek olanlar için park yeri ücretsiz. Hafta sonları daha çok Malatya il merkezinden ve çevre yerlerden buraya piknik yapmaya gelenler oluyor. Etrafta piknik masaları mevcuttur. Mükemmel doğasıyla Darende’de güzel kareler yakalayabileceğiniz, suyun sesiyle tüm stresi üzerinizden atabileceğiniz Günpınar Şelalesi, Malatya’da görülmesi gereken yerlerden biridir. Malatya’da Kamp Yapılacak Yerler

Şelale, Darende ilçe merkezine 8 km mesafede bulunuyor. Malatya ilçe otogarından Darende’ye her gün belirli saatlerde minibüsler hareket etmektedir. Yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Darende ilçe merkezine geldikten sonra buradan Günpınar Köyü’ne giden dolmuşlara binebilir ve şelaleye ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Aracıyla gelecek olanlar Malatya’dan yola çıkıp Kayseri istikametini takip ederek Darende’ye gelebilir ve buradan Beybağı Köyü yönünde ilerleyerek Günpınar Köyü’ne gelebilirler. Köy merkezinde şelalesi gösteren tabelalar mevcuttur.

Kamp Olanakları: WC, elektrik, büfe, restoran, yürüyüş parkurları, şelale ve otopark alanı. Malatya Kamp Alanları – Malatya’da Kamp Yapılacak Yerler

Kamp Ücreti: Ücretsiz

Malatya Kamp Alanları – Malatya’da Kamp Yapılacak Yerler, malatya’da ücretsiz nerelerde kamp yapılabilir, malatya’nın hava koşulları kamp yapmaya uygun mu, malatya’da kamp yapılacak yerlerde mangal yapılır mı, malatya’da günpınar şelalesinde kamp yapılır mı, malatya’da kaya arası kanyonunda kamp yapılır mı, malatya’da kozluk çayında kamp yapılır mı, malatya’da kamp yapılacak yerlere nasıl gidilir

Başa dön tuşu
nakliyat | - | Sağlık Haberleri | - | kahve tarifleri | - | istanbul eşya depolama | - | kartal evden eve nakliyat | - | istanbul evden eve nakliyat