Şehirler arası seyahat yasaklandı mı? Özel araçla şehirler arası seyahat yapmak için izin belgesi alınması gerekiyor mu?
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam

Şehirler arası seyahat yasaklandı mı? Özel araçla şehirler arası seyahat yapmak için izin belgesi alınması gerekiyor mu?

Corona virüs tedbirleri kapsamında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı kararı ile şehirler arası seyahatlerin yasaklanması ve valilik iznine tabi tutulmasının ardından özel araçla şehirler arası seyahat edecek olan vatandaşlar izin belgesine gerek olup olmadığı sorusuna yanıt arıyor. Bakan Soylu tarafından yapılan son açıklamada şehirler arası seyahatin yasaklandığı vatandaşların özel araçlar ile seyahat etmelerini istemediklerini açıkladı. Peki Şehirler arası seyahat yasaklandı mı?
Şehirler arası seyahat yasaklandı mı? Özel araçla şehirler arası seyahat yapmak için izin belgesi alınması gerekiyor mu?

Şehirler arası seyahat yasaklandı mı sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile şehirler arası seyahatlerin yasaklandığı duyurulmuştu. Bu açıklamaların ardından bulundukları şehirlerden memleketlerine gitmek zorunda olan ve toplu taşıma aracı kullanacak olan vatandaşlar için seyahat izin belgesi zorunluluğu getirildi.

Bu reklam size özel yayımlanmaktadır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan son açıklamada vatandaşların özel araçlar ile de seyahat etmesini istemediklerini gerekirse daha iler tedbirlerin alınabileceğinin açıklanmasının ardından vatandaşlar özel araçla seyahat ederken izin belgesi almaya gerek var mı sorusuna yanıt aramaya başladı. İşte merak edilen o soruların yanıtları…

ÖZEL ARAÇLA ŞEHİRLER ARASI YOLCULUK YAPILABİLİR Mİ?

Koronavirüs salgınına karşı “valilik izni” ile şehirlerarası seyahat dönemi Cumartesi 17.00 itibarıyla resmen başladı. Özel araçla seyahat ise yasaktan muaf tutulurken, otobüs ve uçak ile şehirlerarası seyahatler artık valiliklerin özel iznine tabi olacak. İçişleri Bakanlığı’nın Cumartesi gecesi yayımladığı genelge uyarınca otobüs ile şehirlerarası seyahat için vatandaşların valiliklerden izin alması gerekecek.

Milliyet’in İçişleri Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre, şehirler arası eşya, mal, yük taşımacılığı devam edecek, ancak şehir giriş çıkışlarında özel araçlar da dahil olmak üzere tüm araçlarda denetim yapılacak.

Kapsam tartışması

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki akşam yaptığı açıklama ile, Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda koranvirüsle mücadele kapsamında alınan yedi yeni tedbir kararını kamuoyu ile paylaştı. Erdoğan’ın “şehirler arası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmıştır” ifadesi kamuoyunda farklı yorumlara neden oldu. Özellikle sosyal medyada özel araçla seyahatlerin kapsamda olup olmadığı merak edilirken, gece İçişleri Bakanlığı’nca 81 il valiliğine gönderilen ek genelgede, sadece otobüs ile şehirlerarası yolcu taşımacılığına ilişkin tedbirler yer aldı.

03.04.2020 tarihinde iller arası otobüs seferlerinin valilik iznine bağlandığı belirtilen genelgede, “Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapması Valilik izni ile gerçekleştirilebilecektir” denildi. Genelgede tedbirler şöyle sıralandı:

İzin belgesi

İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Talebi uygun görülenlere “şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi” belgesi düzenlenecektir.

Seyahat İzin Kurulu vali/kaymakamın belirleyeceği kamu görevlisinin başkanlığında, emniyet temsilcisi, belediye temsilci, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa konuya ilişkin sivil toplum temsilcisinden oluşacaktır. Bu kurullar otogarlarda görev yapacak, bu amaçla görevin niteliğine uygun yerlerin tahsis edilmesi sağlanacaktır.

Başa dön tuşu
nakliyat | - | Sağlık Haberleri | - | kahve tarifleri | - | istanbul eşya depolama | - | kartal evden eve nakliyat | - | istanbul evden eve nakliyat | - | ofis eşyası depolama