Eskişehir'de gezilecek yerler listesi
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam

Eskişehir’de gezilecek yerler listesi

Bu reklam size özel yayımlanmaktadır

Eskişehir’de nerelere gitmeliyim, Eskişehir’in hangi yemeği meşhur ? Eskişehir’in simgesi nedir ? Gelin hep beraber inceleyelim.

Şehir hakkında: İçerisinde bulunan üniversitelerle popüler bir öğrenci şehri olan Eskişehir, İç Anadolu’nun kuzeybatısında yer alıyor. Şehrin doğusunda Ankara, güneyinde Afyon, batısında ise Kütahya bulunuyor. İç Anadolu’nun önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri olan Eskişehir’in nüfusu, 2019 yılı verilerine göre 887.475’dir.

Kaç günde gezilir? Eskişehir’i ortalama 2-3 günde gezmeniz mümkün.

Ziyaret için en uygun zaman: Nisan-Mayıs ve Eylül gibi bahar ayları Eskişehir seyahati için en uygun zaman olacaktır.

Müze kartları: Türkiye’nin birçok şehrinde geçerli olan Müze Kart, Eskişehir’de bulunan çoğu müzeye ücretsiz veya cüzi rakamlarla girmenizi sağlıyor. Eskişehir’de Eti Arkeoloji Müzesi gibi birçok müzeye Müze kartla girebilirsiniz.

Ne Yenir? Eskişehir’e gitmişken tadına bakmanız gereken yemekler: Çibörek, Balaban Kebabı ve Met helvasıdır.

  • Kişi başı ortalama yemek fiyatı: 15 ile 40 TL
  • Kişi başı ortalama kahve fiyatı: 5 ile 20 TL

*Gece Hayatı

Eskişehir gece hayatı neredeyse ülke genelinde nam salmıştır. Öğrenci şehri olduğu için dinamik ve renkli bir gece hayatına ev sahipliği yapan Eskişehir’de içki içip, eğlenebileceğiniz birçok mekan bulunuyor. Bu mekanlar arasında 222 Park gibi gece kulüpleri, Retro Hall gibi publar, Ganja Bar gibi kafe-barlar yer alıyor. Eskişehir’in gece hayatı genel anlamda İsmet İnönü Caddesi ve Doktorlar Caddesi’nin paralelinde yer alan Barlar Sokağı’nda yoğunlaşıyor.

*Şehir İçi Ulaşım

Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden biri olan Eskişehir hem öğrenci şehri olması hem de yoğun bir nüfusa sahip olması nedeniyle oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Şehirde hemen her noktaya otobüs, minibüs, tramvay ve metro gibi toplu taşıma vasıtalarıyla çok cüzi rakamlara ulaşılabiliyor.

*En Popüler Yerler
1. Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Burası Neresi? Eskişehir’in tarihi yerleri denildiğinde akla ilk gelen yapı olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Odunpazarı ilçesinde yer alıyor. Kurşunlu Camii kitabesine göre, yapının 1525 yılında, Gazi ve Melek lakapları ile bilinen Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırıldığı anlaşılıyor.

Neden Gitmeliyim? Kurşunlu Camii ve Külliyesi kurulduğu ilk yıllarda, 20 odalık zaviye, misafir yeri, öğretim yeri, misafir odaları olan imaret, çeşitli yayınlarda zaviye ve medrese olarak kullanılıyordu. Sonrasında Mevlevi dergahına çevrilen cami, bir süre bu işleviyle kullanıldıktan sonra Cumhuriyet döneminde, tekke ve zaviyelerin kapatılması kanunuyla kapatılıyor. Bir rivayete göre caminin mimarının, Osmanlı tarihinin en büyük mimarı olan Mimar Sinan olduğu söylense de yalnızca kervansarayın Sinan tarafından yapıldığı biliniyor. Şehrin simgesel yapılarından biri olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi’ni Eskişehir gezilecek yerler listene sen de eklemelisin!

Kaçırma! Kurşunlu Camii içerisinde bulunan kervansarayda Sıcak Cam Üfleme Atölyesi ve Cam Sanatları Merkezi bulunuyor. Ayrıca Kervansaray, Uluslararası Odunpazarı Cam Festivali gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumPaşa, Mücellit Sk. 26030 Odunpazarı/Eskişehir

telefon(0222) 230 40 30


2. Odunpazarı Evleri

Burası Neresi? UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Odunpazarı, Eskişehir’in ilk yerleşim yeri olma özelliği taşıyor. Bundan dolayı Osmanlı kent mimarisinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapan ilçe, Tarihi Odunpazarı Evleri’yle biliniyor. Bolu’da Safranbolu, Ankara‘da Beypazarı ve yine Bolu’da Göynük gibi sahip olduğu tarihi evlerle ünlü olan Eskişehir Odunpazarı Evleri, şehrin güney tepelerinde konumlanıyor.

Neden Gitmeliyim? Odunpazarı Eskişehir için oldukça önemli ve bir o kadar özel bir ilçe. Zamanında şehre yerleşen ilk halk, Porsuk Çayı ve Odunpazarı’nın olduğu bölgeye birer koyun ciğeri asar ve beklemeye başlar. Odunpazarı’ndaki ciğerin daha geç bozulduğu gören halk burayı yerleşim yeri olarak seçer ve böylece Odunpazarı’nın hikayesi başlar.

Çıkmaz sokakları, kıvrımlı yolları, ahşap süslemeli ve birbirine bitişik cumbalı evleriyle harika bir atmosfere sahip olan Odunpazarı, Eskişehir’in turizm açısından en popüler rotalarından biridir. Zira Tarihi Odunpazarı Evleri’ni görmeden Eskişehir seyahati tamamlanmış sayılamaz. Eskişehir’de gezilecek yerler ve popüler noktaları arıyorsan, Tarihi Odunpazarı Evleri’ni aklının bir köşesinde bulundur!

Kaçırmayın! Eskişehir’in simgesel yapılarından biri olan, Kurşunlu Camii ve Külliyesi de Odunpazarı’nda yer alıyor. Odunpazarı sokaklarında dolaşıp tarihi atmosferin tadını çıkardıktan sonra yukarıda da detaylı olarak bilgi verdiğim bu külliyeyi ziyaret edebilirsin.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumAkarbaşı, Çürükoğlu Sk. 26020 Odunpazarı/Eskişehir

3. Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Burası Neresi? Eskişehir denildiğinde herkesin aklına ilk gelen şey Porsuk Çayı olur. Porsuk Çayı şehrin göbeğinde Tepebaşı ve Odunpazarı ilçeleri arasında uzanan ve üzerinde gondol turlarının düzenlendiği oldukça popüler bir turizm noktasıdır. Porsuk Çayı’nın bu denli popüler olmasının diğer sebebi ise çevresinde bulunan ve halk tarafından Köprübaşı olarak da anılan Adalar Bölgesi’dir.

Neden Gitmeliyim? Eskişehir’in en canlı noktalarından biri olan Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi, Eskişehir gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmeli. Tekne, gondol ve kayıklarla yapılan turlarla, çevresindeki yeşil alanlar ve manzara noktalarıyla meşhur olan Porsuk Çayı’nda bir tur attıktan sonra rotanı Adalar Bölgesi’ne çevirmelisin. Eskişehir’de Doktorlar Caddesi, Atatürk Caddesi ve Şair Fuzuli Caddesi arasında konumlanan Adalar Bölgesi, şehrin kalbini oluşturuyor. Zira bölgede, kafelerden, restoranlara, otellerden barlara, publardan, eğlence mekanlarına kadar vakit geçirebilecek birçok yer bulunuyor. Ayrıca Porsuk Çayı kenarında yer alan ve oldukça ilginç bir yapı olan ‘Sigara İçen Eşek Heykeli’ oldukça dikkat çekici!

Kaçırmayın! Eskişehir Porsuk Çayı’nda gerçekleştireceğin bir turla, kendini Venedik ve Amsterdam gibi kanallarıyla ve gondol turlarıyla meşhur şehirlerde hissedeceksin! Tekne ve gondol turları ücretleri, en fazla dört kişilik olup; yaz aylarında 30 TL civarında seyrediyor. ESBOT tekneleriyle düzenlenen 15 dakikalık ring turlar ise 5 TL olup; en az 15 kişiyle gerçekleştiriliyor. Kentpark ile Köprübaşı arasında gerçekleştirilen bu turlar, hafta içi 10.00-18.00; hafta sonu ise 10.00-19.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumErtuğrulgazi Mahallesi, Porsuk Nehri Sk., 26150 Tepebaşı/Eskişehir

4. Ulus Anıtı ve Meydanı

Burası Neresi? Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 9 Mart 2019’da yaptırılan Ulus Anıtı, İsmet İnönü Caddesi’nde, İstasyon Kavşağı’nda bulunuyor. Türk ulusunun ortak değerlerini ve bağımsızlık mücadelesini sembolize eden anıtın çevresi günümüzde popüler bir meydan olarak halkın buluşma noktaları arasında yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? İranlı heykeltıraş Afshin Esfandyari tarafından yapılan ve Türkiye için oldukça anlamlı bir anıt olan Ulus Anıtı’nın en üstünde Atatürk heykeli bulunuyor. Anıtın orta bölümünde Cumhuriyet sonrası, eğitim, bilim, teknoloji gibi alanlardaki faaliyetlerle modern Türkiye sembolize edilirken, en alt kısımda Kurtuluş Savaşı’nı ifade eden kabartma figürleri yer alıyor. Anıtın yerle temas ettiği noktada ise Türk büyüklerinin bulunduğu heykeller yer alıyor. Dolayısıyla oldukça zengin bir çalışma olan Ulus Anıtı, Eskişehir’in simgesel yapıları arasına girmeye aday!

haritaGoogle haritalarda aç

Konum26130 Tepebaşı/Eskişehir

5. Odunpazarı Modern Müze (OMM)

Burası Neresi? Odunpazarı Modern Müze, Türkiye’den ve dünyanın birçok noktasından çağdaş ve modern sanat eserlerinin sergilendiği bir müze olarak, 2019’dan bu yana, tarihi Odunpazarı evlerinin arasında hizmet veriyor. Toplumun kültürel, sosyal ve sanatsal hayatının gelişimine katkıda bulunmak, sanat eğitiminin geliştirilmesini ve böylece kültürün ve sanatın toplum ekseninde yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla kurulan müze, kendi gibi iddialı binasıyla da dikkat çekiyor.

Modern Müzeye yakışır modern bir binaya sahip olan OMM, mimari açıdan, Kengo Kuma and Associates adlı dünyaca ünlü bir Japon Mimarlık firmasının imzasını taşıyor. Odunpazarı Modern Müze, etkileyici mimarisi sayesinde, şimdiden Eskişehir’in simgeleşmiş yapıları arasına girmiş bulunuyor!

Neden Gitmeliyim?  Yaklaşık 4.500 metrekarelik bir alana sahip olan ve üç kattan oluşan OMM’de, sergi salonları, müze dükkanı, atölyeler, kafe, çeşitli etkinlik alanları ve 14 odalı bir butik otel bulunuyor. Geçici ve kalıcı olmak üzere yerli yabancı birçok sanatçıya ait eserleri sergileyen müzenin kalıcı koleksiyonunda Nejad Melih Devrim, Jaume Plensa, Fahrelnissa Zeid, Marc Quinn, Canan Tolon, Burhan Doğançay, Erdağ Aksel, Julian Opie, İnci Eviner, Erol Akyavaş ve Gülsün Karamustafa gibi isimlere ait eserler yer alıyor. Resim, heykel, enstalasyon ve yeni medya sanatına dair çeşitli örnekler göreceğin Odunpazarı Modern Müze’ye mutlaka gitmelisin!

Kaçırmayın! Odunpazarı Modern Müze’de, sevdiğin ve yakından tanımak istediğin sanatçılarla buluşabileceğin OMM Sanatçı Buluşmaları programına katılabilirsin! Üstelik bazı buluşmalar tamamıyla ücretsiz olup; yalnızca 50 kişilik kontenjana sahip olduğu için erkenden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Son olarak: Marshmallow Laser Feast’in teknoloji ve sanatı bir araya getiren sanal gerçeklik eserini görmeyi unutma!

haritaGoogle haritalarda aç 

KonumŞarkiye, Atatürk Blv. No: 37, 26020 Odunpazarı/Eskişehir

saatÇarşamba: 10.00-20.00 Pazar: 11.00-18.00 Diğer günler: 10.00-18.00 *Pazartesi kapalı

6. Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

Burası Neresi? Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından kurulan Eskişehir Balmumu Heykelleri Müzesi, dünyanın birçok şehrinde bulunan Madam Tussaud balmumu müzelerinin Türkiye’deki ilk örneğidir. Eskişehir’deki en ilgi çeken müzelerden biri olan Balmumu Heykelleri Müzesi’nde, Yılmaz Büyükşeren tarafından bağışlanan ve hem ülkemizden hem de dünyadan önemi liderlere ve tarihi şahsiyetlere ait olan 200 heykel sergileniyor.

Neden Gitmeliyim? Odunpazarı’nda yer alan Eskişehir Balmumu Heykelleri Müzesi’nde Nazım Hikmet, İbrahim Tatlıses, İngiliz Kraliçesi II. Elizabeth, Aşık Veysel, Atatürk ve ailesinin heykelleri de dahil olmak üzere birçok önemli ismin balmumu heykeli sergileniyor. Müze kapsamında şehre gelen ünlü isimlerin ölçüleri alınıp balmumu heykelleri yapılmaya devam edip; sergilenen heykel sayısı her geçen yıl artıyor.

Müzeden elde edilen gelir ise kız çocuklarının ve engeli çocukların eğitimi için kullanılıyor. Resmi adıyla Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nin, tüm bu özellikleri dolayısıyla, Eskişehir gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gerekiyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumŞarkiye, Atatürk Blv. No: 43, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

saat10.00-17.00 *Pazartesi kapalı

giriş ücretiTam: 14 TL – İndirimli: 7 TL

telefon(0222) 234 37 34

7. Eskişehir Lületaşı Müzesi

Burası Neresi? Odunpazarı Belediyesi tarafından 2008 yılında açılan Eskişehir Lületaşı Müzesi, Kurşunlu Camii’nin külliyesinde hizmet veriyor. Lületaşı Müzesi’nde 1998 yılından bu yana yapılan uluslararası Lületaşı Festivalleri, Lületaşı El Sanatları yarışmaları ve sergilerinde yer alan eserler sergileniyor.

Neden Gitmeliyim? Eskişehir’in simgesi olan Lületaşı, toprağın hemen hemen 150 metre aşağısında bulunup çıkartılan değerli bir madendir. Hatta lületaşıyla ilgili yöre halkı tarafından anlatılan ilginç bir rivayet bulunuyor:

Bir Hikaye! Rivayete göre çok eski zamanlarda, günün birinde genç bir delikanlı Karatepe’den geçerken, beyaz bir taşı küçük bir delikten yuvarlayıp çıkarmaya çalışan bir köstebek görmüş. Delikanlının yaklaşmasıyla irkilen köstebek kaçmış, delikanlı ise taşın peşine düşmüş. Günlerce gece gündüz demeden toprağı kazmış da kazmış. Zaman geçtikçe kendisinden haber alamayan köylüler arayan köylüler, delikanlıyı 7 kat yerin altına giden dapdaracık bir kuyuda boğulmuş olarak bulmuş; üstelik derisi yüzülmüş bir şekilde… Yalnız elinde sımsıkı bir şekilde birkaç lületaşı tutuyormuş.

İşte böylece ortaya çıkan lületaşı, günümüzde Eskişehirlilerin en değerli varlıkları arasında yer alıyor. Bu doğrultuda ortaya çıkan Lületaşı Müzesi’nde ise 60 sanatçıya ait 400’den fazla eser sergileniyor.

Bunları Biliyor Muydunuz? Dünya üzerinde Lületaşı’nın fazla sayıda çıkarıldığı tek yer Eskişehir’dir.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumDeliklitaş, Alaeddin Cd., 26090 Odunpazarı/Eskişehir

saat09.00-17.00 *Pazartesi kapalı

giriş ücretiTam: 3 TL – İndirimli: 1,5 TL

telefon444 2 600

8. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Burası Neresi? Anadolu üniversitesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Cam Dostları Grubu’nun işbirliği ile 2007 yılında kurulan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Odunpazarı’nın tarihi evleri arasında yer alıyor. Türkiye’nin ilk cam müzesi olma ayrıcalığına sahip olan müzede, yerli ve yabancı sanatçıların kendi atölyelerinde yapıp bağışladıkları eşsiz eserler sergileniyor. Üç ayrı Odunpazarı evinin birleştirilmesiyle oluşturulan müzede, ikisi kalıcı sergilere; biri ise geçici sergilere ev sahipliği yapan üç farklı galeri bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Esasen Eskişehir gezilecek yerler listesindeki birçok yer birbirine oldukça yakın. Öyle ki Eskişehir Odunpazarı Evleri arasında dolaşırken yukarıda bahsettiğim tüm müzelere yürüme mesafesi kadar yakın olacaksın. Dolayısıyla gelmişken Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ne de uğramanı öneriyorum. Zira cam sanatına dair en seçkin örnekleri bulabileceğin bu müzeye bayılacaksın. Müzede, 58’i yerli 10’u yabancı olmak üzere toplam 68 sanatçıya ait eserleri incelerken, cam şeffaflığının sanatla nasıl birleşip, iç içe geçtiğine şahit olacaksın!

haritaGoogle haritalarda aç

KonumAkarbaşı, Arpacılar Türmen Hoca Sk. No: 45, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

saat10.00-17.00 *Pazartesi kapalı

telefon(0222) 211 55 00

giriş ücretiTam: 5 TL – İndirimli: 3 TL

9. Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri

Burası Neresi? Eskişehir gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yer Sazova Parkı oluyor. Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri de Sazova Parkı yani tam adıyla Bilim, Sanat ve Kültür Parkı içerisinde yer alıyor. Esminyatürk’te Türk Dünyası’na ait 16 farklı ülkede bulunan 32 önemli yapı ve şaheserin minyatürleri sergileniyor.

Neden Gitmeliyim? Türk Dünyası Kültür Vakfı tarafından 2016 yılında açılan Esminyatürk’te Türk milletine ait 32 şaheserin 25’te 1 küçülmüş hali sergileniyor. Açıkhava alanında sergilenen minyatürler arasında, Edirne’deki Selimiye Camii, Hindistan’daki Tac Mahal, Kazakistan’daki Hoca Ahmed-i Yesevi Külliyesi, Erzurum’daki Çifte Minareli Medrese, Yunanistan’daki Bey Hamamı, Bosna Hersek’teki Mostar Köprüsü ve Moğolistan’daki Orhun Abideleri gibi yapılar yer alıyor. Dolayısıyla Azerbaycan’dan, İran’a, Makedonya’dan, Diyarbakır’a, Bitlis’ten Sivas’a, Irak’tan, Suudi Arabistan’a kadar birçok ülkenin en güzel yapıtlarını Eskişehir’de yakından görme şansı elde edebilirsin.

Kaçırmayın! Özellikle çocukların yoğun ilgisine maruz kalan Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri, çocuklu aileler için Eskişehir’de uygun bir gezi noktası olacaktır.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumSazova, Kütahya Yolu No: 42, 26150 Tepebaşı/Eskişehir

saat08.30-22.00

giriş ücretiTam: 3 TL İndirimli: 1,5 TL

telefon(0222) 230 28 38

10. Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi

https://blog.biletbayi.com/

Burası Neresi? Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde bulunan Eti Arkeoloji Müzesi’nin tarihi 1970’li yıllara kadar dayanıyor. Son haliyle 2007’den itibaren Atatürk Bulvarı’nda Kurşunlu Külliyesi’nde yer alan müzede, kronolojik sırasıyla; Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’ne ait tarihi eserler sergileniyor. ETİ grubunun sponsorluğu doğrultusunda tadilatla yenilenen bina, bu sebeple Eti Arkeoloji Müzesi olarak isimlendiriliyor. Müzede toplam 22,500 arkeolojik eser olduğu bilinse de bunların yalnızca 2 bini sergileniyor.

Neden Gitmeliyim? Eskişehir gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen müzelerden olan Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi, çok eski tarihlerden beri, şehirde bulunan tarihi kalıntıların biriktirilmesi sonucu bugünkü halini alıyor. Tarihe ve arkeolojiye ilgi duyan herkesin görmesi gereken müzede, ayrıca TÜBİTAK ve ODTÜ ile birlikte gerçekleştirilen dijital sergiler bulunuyor. İki sergi salonundan oluşan Eti Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde de bazı tarihi eserler teşhir ediliyor. Ayrıca Türkiye müzelerinin birçoğunda geçerli olan Müze Kart, Eti Arkeoloji Müzesi girişlerinde de kullanılabiliyor. Dolayısıyla eğer Müze kartın varsa, bu arkeoloji cennetine ücretsiz olarak girebilirsin!

haritaGoogle haritalarda aç

KonumAkarbaşı, Atatürk Blv. No:64, 26020 Odunpazarı/Eskişehir

saat08.00-17.00

giriş ücretiGiriş ücreti: 7 TL *Müze kartı olanlar için ücretsiz.

telefon(0222) 220 90 16

11. Tülomsaş Müzesi-Devrim Arabası

Burası Neresi? Türkiye’nin ilk yerli otomobili nam-ı diğer Devrim Arabası’nın sergilendiği Tülomsaş Müzesi, Eskişehir’in en çok ziyaret edilen noktalarından biri oluyor. Zira 1961 yılında yalnızca 4,5 ayda ve 1.400.000 lira devlet ödeneğiyle yani sınırlı imkanlarla imal edilen otomobil ‘Devrim Arabası’ herkesin merakını celbediyor. Müzede, TÜLOMSAŞ tesislerinde Türk mühendis ve işçileri tarafından üretilen Devrim Otomobili dışında, Türkiye’nin ilk yerli buharlı lokomotifi olan Karakurt, Mehmetçik Buharlı Lokomotifi, 2200 tipi Buharlı Lokomotif, 24000 tipi Lokomotife ait makinist kabini sergileniyor.

Neden Gitmeliyim? Açılış tarihi olan 03 Mart 2018 tarihinden itibaren, 300 binden fazla kişi tarafından ziyaret edilen Tülomsaş Müzesi, açık ve kapalı olmak üzere iki farklı alandan oluşuyor. 1250 kg ağırlığı ve 140 kilometre hız göstergesiyle yalnızca 4,5 ayda yapılan Devrim Arabası, müzenin açık alanında ücretsiz olarak sergileniyor. Bunun yanı sıra TCDD tarafından üretilen ve 1915 beygir gücünde, 97 ton ağırlığında, 70 km/h hız yapabilen Karakurt adlı ilk Türk buharlı lokomotifi de müzenin en ilgi çeken eserlerinden biri oluyor.

Kaçırmayın! Müze ziyaretinde, TÜLOMSAŞ ve Demiryolu tarihini yansıtan çeşitli objeleri de görebilirsin!

haritaGoogle haritalarda aç 

KonumHoşnudiye, TÜLOMSAŞ Genel Müdürlüğü Yerleşkesi, Ahmet Kanatlı Caddesi, 26130 Tepebaşı/Eskişehir

saatHafta sonu: 09.00-17.00 Hafta içi: 10.00-17.00 *Pazartesi 24 saat açık

telefon(0222) 224 00 00

giriş ücretiGiriş ücretsiz

12. Eskişehir Havacılık Müzesi

Burası Neresi? Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı içerisinde hizmet veren Eskişehir Havacılık Müzesi, üniversitenin Yunus Emre Kampüsü’nün karşısında yer alıyor. 1998’den Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde ziyarete açılan müze, 2011 yılında Anadolu Üniversitesi’ne devredilmiş olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Neden Gitmeliyim? Diğer adıyla Havacılık Parkı ve Tayyare Müzesi’nin, 39 bin metrekarelik, geniş alanında birbirinden farklı ve etkileyici savaş uçakları ve sivil uçaklar sergileniyor. Müze girişinde, ziyaretçileri, Cumhuriyet tarihinin ilk hava harp şehidi olan Hava Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel karşılıyor. Bunun yanı sıra birçok füze ve uçak modelinin sergilendiği müzenin en dikkat çekici parçaları arasında, uçan tabut olarak bilinen bombardıman uçağı F-104, denizaltılara karşı etkili olan Grumman S-2, SIAT 223 Flamingo yer alıyor.

Bir Hikaye! Kıbrıs Harekatı sırasında, F-100 tipi jet uçağıyla savaşa katılan Cengiz Topel, Rumlar tarafından bombalanarak düşürülen uçaktan denize atlayarak kurtulur. Lakin o esnada Rum askerleri tarafından rehin alınan Cengiz Topel’in naaşının Türkiye’ye verilmesi oldukça sürer. Zira Topel’in Rum askerleri tarafından ciddi bir işkenceye maruz kaldığı ve bunun sonucunda öldüğü söylenir. Bu durum Cengiz Topel’e yapılan otopsiyle kanıtlanmış olur.

haritaGoogle haritalarda aç 

KonumYenibağlar, Uludağ Sk. No:10, 26170 Tepebaşı/Eskişehir

saat08.00-19.00

telefon(0222) 335 35 77

giriş ücretiGiriş ücretsiz

13. Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi

Burası Neresi? Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, Eskişehir’in en ünlü noktalarından biri olan Sazova Kültür Parkı içerisinde yer alıyor. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından inşa edilen merkez, 2017 yılında Anadolu Üniversitesi’ne devredilmesinin ardından, çok kapsamlı bir merkez olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Neden Gitmeliyim? Oldukça büyük bir alan üzerinde yer alan Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, 15 bin metrekarelik geniş bir araziyi kaplıyor. Bir tesis olarak nitelendirebileceğimiz merkez, iki kattan oluşuyor. İlk katta Musiki Tarihi Birimi, Bilgi Dünyası Salonu, Bilim Kültür Sanat Okulu gibi kültürel birimler, bilimsel faaliyetler için kurulan atölyeler ile yemekhane lavabolar, mescitler ve idare ofisleri yer alıyor. İkinci katta ise Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinin resmi ve sivil mimarisini yansıtan ve 4 ayrı bloktan oluşan Bilim Tarihi Müzesi ve bunun dışında 300 kişilik amfiyle fuar ve sergi alanı bulunuyor.

Kaçırmayın! Sazova Parkı’ndaki bu şahane merkezdeki Türk Dünyası Musiki Tarihi Müzesi, Türk Dünyası Bilgi Bankası, Tük Dünyası Bilim Sanat ve Kültür Okulu gibi bölümler de yer alıyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumSazova, 26150 Tepebaşı/Eskişehir

saat10.00-17.00 *Pazartesi kapalı

telefon0 (222) 330 54 10

14. Şelale Park

Burası Neresi? Eskişehir’in en gözde parklarından biri olan Şelale Park, Odunpazarı ilçesinde yer alıyor. Yeşil alan oranını her yıl daha da arttıran Odunpazarı Belediyesi bu açıdan herkesin takdirini topluyor. Bu yeşil alanlardan biri olan Şelale Park, 32 bin metrekarelik geniş ve konforlu bir alandan oluşuyor. Park içerisinde her yaştan ve her kesimden insana hitap edecek birçok etkinlik noktası bulunuyor. Şelale Park’ın en dikkat çekici yönü ise Eskişehir’in eşsiz manzarasını ayağınıza getiriyor olması!

Neden Gitmeliyim? Eskişehir’e şöyle bir tepeden bakmak, tüm şehri görmek ve bu şahane manzaraya sahip olmak istiyorum diyenler için Şelale Park biçilmiş kaftan! Zira parkta bulunan seyir terasından şehrin panoramik manzarası seyredilebiliyor. Bunun yanı sıra parkta bulunan, yel değirmeni, Don Kişot ve Sanço Panço Heykelleri, çocuk oyun grupları, mini amfi tiyatro, yürüyüş parkurları, restoran ve kafelerde vakit geçirilebiliyor.

Kaçırmayın! Tüm bu özellikleri dolayısıyla kapsamı geniş, eğlence dolu bir manzara ve gezi noktası olan Şelale Park’ı, Eskişehir’de çocukla gezilecek yerlere cevap olarak da düşünebilirsin!

haritaGoogle haritalarda aç

KonumÇankaya, Şht. Mustafa Yıldız Sk. No:6, 26240 Odunpazarı/Eskişehir

saat08.00-01.00

15. Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı

Burası Neresi? Eskişehir’in Disneyland’ı olarak anılan Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı, Eskişehir ile Kütahya yolu üzerinde, 400 bin metrekarelik bir arazi üzerinde yer alıyor. Şehrin simgelerinden biri olan bu park, Eskişehir’de gezilmesi gereken yerler denildiğinde, adını ilk sıraya altın harflerle yazdırıyor. Zira Sazova Parkı’nın içinde sanatsal, kültürel ve bilimsel nitelikte saymakla bitiremeyeceğimiz birçok etkinlik alanı bulunuyor. Öyle ki gezmekle bitiremeyeceğin bu şahane parka, en az bir gününü ayırman gerekecek!

Neden Gitmeliyim? 2008 yılında kapılarını açan Sazova Parkı, Türkiye’nin birçok parkına emsal olacak niteliklere sahip. Zira Sazova Parkı’nın özgün yapısı ve özel tasarımı sayesinde başka hiçbir parka benzemediğini söyleyebilirim! Yeni Eskişehir Stadyumu’nun hemen yanında yer alan Sazova Parkı’nda gezip görülmesi gereken birçok yer bulunuyor. Bunların arasında yukarıda da ayrıntılı olarak bahsettiğim Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Sabancı Uzay Evi, Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri, Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, Eti Sualtı Dünyası ve Bilim Deney Merkezi yer alıyor.

Her yaştan insana hitap edecek niteliklere sahip olan Sazova Parkı’nda, 25 bin metrekarelik gölet, çocuk oyun alanları, park çevresinde dolaşmak için buharlı mini tren, hayvanat bahçesi, amfi-tiyatro ve konser alanları bulunuyor. Dolayısıyla Sazova Parkı’nı Eskişehir’de çocukla gezilecek yerler listesine de rahatlıkla ekleyebiliriz.

Kaçırmayın! Sazova Parkı’na girişler ücretsiz olsa da içinde bulunan özel alanların çoğuna girerken belirli bir ücret vermek gerekiyor. Bu yerlerle ilgili yukarıda ve aşağıda detaylı bilgi verdiğim için burada bahsetmiyorum. Lakin şunu söyleyebilirim ki Sazova Parkı’na gitmişken Masal Şatosunu, Esminyatürk’ü ve Korsan Gemisi’ni gezip, görmeden dönmeyin!

haritaGoogle haritalarda aç

16. Musaözü Tabiat Parkı

Burası Neresi? 2011 yılının Temmuz ayında koruma altına alınarak Milli Tabiat Parkı ilan edilen Musaözü, Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde, şehir merkezine 21 kilometrelik mesafede yer alıyor. Olta balıkçılığına imkan veren göleti, dinlenme, manzara, rekreasyon ve kampinge uygun alanlarıyla Eskişehir’in en gözde doğal alanı olan Musaözü Tabiat Parkı’na Musaözü Köyü üzerinden ulaşılabiliyor.

Neden Gitmeliyim? Karaçam, Meşe, Söğüt ve Ardıç ağaçlarının arasında, yemyeşil doğa içinde, kuş cıvıltıları arasında harika vakit geçirebileceğiniz Musaözü Tabiat Parkı’nda; tabiat yürüyüşü, bisiklet turları, sportif olta balıkçılığı ve çadırlı kamp alanı için uygun alanlar bulunuyor. Ayrıca park içinde tabiat eğitimleri altında, sportif eğitimler veriliyor. Eskişehirlilerin hafta sonu rotaları arasında oldukça popüler olan tabiat parkında bulunan bank ve çadırlarda piknik, mangal ve balıkçılık gibi etkinlikler yapılıyor. Ayrıca, parkta çocuklar için macera parkurlarından oluşan eğlenceli büyük bir park alanı bulunuyor.

Kaçırmayın! Musaözü Tabiat Parkı’nda kendine, gün batımı manzarasını izlemek için yüksek bir tepe bulmalı ve bu eşsiz manzarayı mutlaka fotoğraflamalısın. Kalabalıktan hoşlanmıyor ve sakin bir ortamda kafa dinlemek istiyorsan, Musaözü Parkı’na gitmek için hafta içini tercih etmelisin.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumMusaözü, Musaözü Köyü Yolu, 26005 Tepebaşı/Eskişehir

giriş ücretiTam: 4 TL – İndirimle: 2 TL – Motosiklet: 6 TL – Otomobil: 12 TL – Minibüs: 36 TL – Midibüs: 60 TL – Otobüs: 108 TL *7 yaş altı çocuklar ve 65 yaş üstü bireyler için giriş ücretsiz.

17. Kanlıkavak Parkı

Burası Neresi? Şehrin ortasında, Osmangazi ve Kırmızıtoprak Mahalleleri arasında yer alan Kanlıkavak Parkı, Avrupa’nın meşhur parklarıyla yarışacak niteliklere sahip! Uzun adıyla Kanlıkavak ve Raif Özgür Parkı, 10 bin metrekarelik bir alan üzerinde konumlanıyor.

Neden Gitmeliyim? Eskişehirlilerin hafta sonu vakit geçirmek için tercih ettikleri bir yer olan Kanlıkavak Parkı’nda, biri engelli çocuklar için olmak üzere iki çocuk oyun alanı, doğa içinde spor yapma imkanı veren fitness alanı, süs havuzu, yürüyüş parkurları, bisiklet parkurları, çay bahçesi ve kamelya gibi piknik yapılabilecek oturma alanları bulunuyor. Akarsunun kenarında, yeşilin hakim olduğu bir park olan Kanlıkavak özellikle yaz ve bahar aylarında, cıvıl cıvıl oluyor. Kanlıkavak Parkı’yla ilgili halk arasında ilginç rivayetler dolanıyor!

Bir Hikaye! Efsaneye göre, çok eski zamanlarda birbirini çok seven iki genç varmış. Bu gençler türlü zorluklar nedeniyle bir türlü kavuşamıyormuş. Bir gün ”Madem bu dünyada kavuşamıyoruz, biz de öbür dünyada kavuşuruz” diyerek, şimdilerde park olan Kanlıkavak’ta bir kavak ağacına kendilerini asarak intihar etmişler. Yöre halkı o günden sonra burayı Kanlıkavak olarak anmaya başlamışlar. Bir diğer rivayet ise muhtemelen çocukları Kanlıkavak Parkı’nda yer alan çaydan uzak tutmak için uydurulan ”Çaydaki Canavar” efsanesidir.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumOsmangazi, Güvercin Sk. No: 38, 26140 Odunpazarı/Eskişehir

18. Gürleyik (Subaşı) Şelalesi

Burası Neresi? Eskişehir’deki doğa harikalarından biri olan Gürleyik Şelalesi, Mihalıççık ilçesinin Gürleyik Köyü’nde yer alıyor. Eskişehir merkezi ilçesinden 118 kilometre uzakta yer alan şelale, Gürleyik Subaşı Şelalesi olarak da anılıyor. Zira çağlayanın 3 kilometre uzağında, bir diğer doğa harikası Subaşı Şelalesi bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Yalnızca Eskişehir’e değil; Ankara’ya yakın gezilecek yerler arasında da yer alan Gürleyik Şelalesi, el değmemiş güzelliğiyle gören herkesi büyülüyor. Bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri olan şelalenin çevresi doğal koruma alanı olarak, her türlü tahribattan uzak tutulmaya çalışılıyor. 4-5 metre yükseklikten akan serin sulara sahip olan şelale, yaz aylarının da kurtarıcı oluyor.

Zira sıcaktan bunalan herkes Türkiye’nin en güzel şelalelerinden biri olan Gürleyik Şelalesi’ne akın ediyor. Şelale çevresinde mangal eşliğinde yapılan piknik vb. gibi tabiata zarar verebilecek etkinliklere izin verilmiyor. Bölgede, yalnızca kamp, yüzme, trekking gibi aktiviteler ve ateş yakmamak kaydıyla piknikler yapılabiliyor.

Kaçırmayın! Gürleyik Şelalesi yakınında herhangi bir market veya lokanta bulunmuyor. Dolayısıyla tüm ihtiyaçlarınızı ilçeden karşılamanız gerekiyor. Bunun yanı sıra eğer şelalede yüzmek isterseniz banyo ve wc gibi temizlenebileceğiniz alanlar bulunuyor.

haritaGoogle haritalarda aç 

KonumGürleyik, 26900 Mihalıççık/Eskişehir

giriş ücretiKamp: 20 TL – Piknik alanı: 10 TL *Şelaleye giriş ücretsiz.

19. Kentpark

Burası Neresi? Porsuk Çayı’nın kenarında Yeni Otogar ile Gökmeydan Mahallesi arasında yer alan Kentpark, Eskişehir’de gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen rotalardan biri oluyor! Zira denizi olmayan bir şehrin ortasında plaj olduğunu düşünürseniz, neden bu kadar popüler olduğunu anlayabilirsiniz. Bu özelliğiyle Türkiye’de bir ilke imza atan parkta, hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap eden, her türlü ihtiyaca karşılık veren birçok özel alan bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Yaz aylarında Eskişehir’e yolunuz düşer ve biraz ferahlamak için canınız havuza veya denize girmek isterse, tek çözüm Kentpark! Özellikle çocukların bayıldığı bu park, 300 bin metrekarelik geniş bir alana yayılıyor. Kentpark’ta yapay plajın yanı sıra, yapay bir gölet, at binme alanları, çocuklar için macera dolu oyun alanları, açık ve kapalı yüzme havuzları, hediyelik eşya satın alabileceğiniz büfeler, restoran, kafe ve çay bahçeleri yer alıyor.

Kaçırmayın! Kentpark’ın en gözde noktası olan yapay plaj, yazın 10.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Çocuklu ailelerin, yetişkinlerin ve gençlerin şezlonglarda güneşlenip, buz gibi suya girerek ferahladığı plaj, Bodrum, Antalya, Çeşme, Marmaris ve Fethiye gibi tatil cennetlerini aratmıyor. Yapay plajın giriş ücreti ise sadece 15 TL. Su haricinde dışarıdan yiyecek ve içeceklerin plaja sokulmasına izin verilmiyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumŞeker, Sivrihisar-2 Cd. 26120 Tepebaşı/Eskişehir

saat24 saat açık

telefon0 (222) 211 55 00

Haberimizin kayanğı: https://blog.biletbayi.com/eskisehir-gezilecek-yerler.html?gclid=Cj0KCQjwybD0BRDyARIsACyS8muZWe65eUk5AdfuxHJ7Q2rEkJwRYcMG9QhgIZxjLhZiLd7FjFUAqqoaAvzQEALw_wcB

Başa dön tuşu
nakliyat | - | Sağlık Haberleri | - | kahve tarifleri | - | istanbul eşya depolama | - | kartal evden eve nakliyat | - | istanbul evden eve nakliyat | - | ofis eşyası depolama