Antibiyotik ile Alkol Tüketilir mi? Antibiyotik ve Alkol
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam

Antibiyotik ile Alkol Tüketilir mi? Antibiyotik ve Alkol

Herkesin merak ettiği sorulardan bir tanesidir Antibiyotik ile Alkol Tüketilir mi sorusu. Sorun, alkolün ilaçla ters etkileşimi değil, vücudu yorması ve su kaybına neden olması. Antibiyotik tedavisi görenler alkole hayır diyemiyorsa, antibiyotik direncinin yayılmasına karşı, bu ilacın alındığı dönem alkolden uzak durulmasını tavsiye ediliyor. Birçok antibiyotik ise alkolle alınabilir. Fakat ilaç kullanarak iyileşmeye çalışırken aşırı alkol alıp sarhoş olmanın bir yararı olmaz.

Bu reklam size özel yayımlanmaktadır
Antibiyotik ile Alkol Tüketilir mi
Antibiyotik ile Alkol Tüketilir mi

Antibiyotik tedavisi sırasında alkol alımının tehlikeli olabileceğine ilişkin birçok varsayımın doğru olmadığı ortaya çıktı. Ancak Alkol ve ilaçların birlikte alınması tehlikeli olabilir. Bir dizi ilaç kullanırken alkolden uzak durmalısınız. Antibiyotik vücudu bakterilerden arındırırken alkol vücudu kötü yönde etklier. Hücreleri öldürür sinirlerin gücünü durdurur bir süreliğine. Antibiyotik hap aldıktan sonra alkol alınır mı sorusuna açıklık getireceğiz.

Antibiyotik hap aldıktan sonra alkol içilir mi?

Ancak bazı antibiyotikler (furazolidon, griseofulvin, metronidazol gibi) alkolle alındığında, bulantı, kusma, baş ağrısı ve konvülsiyona (kasılma) neden olabilir ya da iyileşme süresini uzatabilir. Bunun yanı sıra tüberküloz tedavisinde kullanılan bir ilaç olan izoniazid alkolle birlikte alındığında karaciğer hasarına neden olabilir. 

  • Kullanılırken alkol tüketiminden uzak durulması gerekilenler: Metronidazol, tinidazol, trimetoprim-sülfametoksazol.
  • Alkolle etkileşebilen diğer antibiyotikler: Bazı antibiyotikler alkolle etkileşime girebilir. Bu ilaçları kullanırken alkol tüketme konusunda dikkatli olmalısınız: Ko-trimoksazol, linezolid, doksisiklin, eritromisin.

Başa dön tuşu
nakliyat | - | Sağlık Haberleri | - | ofis eşyası depolama IGBT tabanlı kompanzasyon