Parmağımı sıkıştırdım morardı ne yapmalıyım?
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam

Parmağımı sıkıştırdım morardı ne yapmalıyım?

Parmak sıkışmasına ne iyi gelir ve parmağımı sıkıştırdım morardı ne yapmalıyım… Parmaklar, gün içerisinde en çok kullanılan organlardandır. Parmaklar aracılığıyla gün içerisinde iş yapabilme, yemek yeme gibi daha birçok eylemi de beraberinde gerçekleştirebiliriz. Parmaklarımızı gün içerisinde yoğun bir şekilde kullandığımız için darbeye ve hasara müsait olan bölgelerdir. Parmakların kapı aralığına sıkışması ya da bir eylem sonucunda cisimlerin arasında parmak sıkışması sorunu sıkça karşılaşılan bir problemdir. Parmakların hangi cisim arasında ne kadar süre kaldığı ve bu sürede maruz kaldığı baskı, sıkışma sonrası ağrının şiddetini de aynı ölçüde etkiler.

Bu reklam size özel yayımlanmaktadır
Parmağımı sıkıştırdım morardı ne yapmalıyım
Parmağımı sıkıştırdım morardı ne yapmalıyım

Parmağınızın sıkışması ile parmağınızı dik tutmanız, sıkışan bölgeyi sıkıca bastırmanız gerekir. İlk sıkışma anında bu yöntemi uygularsanız ağrınız büyük oranda azalmış olacaktır. İlk müdahale her durum için oldukça önemli olur. İnsan kendi kendinin doktoru olmalıdır. Parmak sıkışmasına ne iyi gelir ve parmağımı sıkıştırdım morardı ne yapmalıyım Parmak sıkışmasının ardından parmakta şişlik ve ağrı meydana gelir. Eğer parmakta büyük oranda yaralanma ya da zedelenme meydana gelmedi ise evde uygulanacak olan bazı ilk yardım yöntemleri de bu ağrıyı ve şişliği azaltabilir. Parmağımın üzerine düştüm

Parmak Sıkışmasına Neler İyi Gelir?

Dolap, kapı, çekmece ve pencere gibi bazı eşyalara parmak sıkışması sıkça karşılaşılan bir problemdir. Bunun sonucunda da parmakta morluk, şişlik ve şiddetli ağrı oluşur. Oluşan morluğun nedeni ise parmağın sıkışması sırasında parmağa aşırı miktarda baskının oluşmasından kaynaklanır. Parmak sıkışmasına ne iyi gelir

Parmağa Buz Uygulaması

Parmak sıkışmasının ardından en çok uygulanan yöntemlerden birisi buz uygulamasıdır. Şiş parmak üzerine buz koyulup ağrı hafifletilmeye çalışılır. Bu sayede şişlikte azalma görülür. Fakat parmak üzerine direkt olarak buz konulmaması gerekir. Direkt olarak deri ve buzun temasa girmesi kılcal damarlara zarar verebileceği için bir havlu ya da bez yardımı ile buz tedavisi uygulamak daha sağlıklıdır. Havlu ya da beze sarılmış buzun, bir süre incinmiş olan parmağın üzerinde bekletilmesi gerekir. Ara sıra buzun parmaktan çekilerek biraz beklenmesi gerekir. Aynı işlemi belli aralıklarla parmağa uygulamanız hissettiğiniz ağrıyı azaltacaktır.

Parmağa Bandaj Tedavisi

Parmak sıkışması durumunda buz uygulaması yönteminin ardından bandaj tedavisi de uygulanabilecek bir yöntemdir. Elastik bir bandaj ile incinen parmağın üzeri sarılır. Parmak sıkışmasına ne iyi gelir ve parmağımı sıkıştırdım morardı ne yapmalıyım Bandajın kan akışına zarar verecek derecede sıkı sarılmaması gerekir. Eğer uyguladığınız bandaj çok sıkıysa ve bu da sizi rahatsız ediyorsa, bandajı muhakkak biraz gevşetin.

En etkili yöntem olan buzun incinmiş olan bölgeye direkt uygulanması, ağrınızın dinmesini ve şişliğin azalmasını sağlayacaktır. Ancak buz ve bandaj yöntemine rağmen parmağınızdaki ağrı ve şişlik devam ediyorsa, en kısa sürede mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekecektir. Parmak Sıkışmasına Ne iyi gelir Bu durum tıbbi bir çözüm gerektirebilir.

El ya da ayak parmaklarımız hayatımız boyunca mutlaka bir yere sıkışır. Mutlaka bir yara, bere alırız. En çok ta el parmaklarımızdan yaralanırız. Parmak uçlarımızda sinir uçları olduğu için bir yere sıkışması sonrasında canımız çok yanar. Parmak uçlarımız tehlikelere karşı tırnaklarımız tarafından korunmaktadır. Öyle bile olsa; kesilme, sıkışma yanma gibi birçok risklerle karşılaşılmaktadır. Hatta parmak kemiklerimiz ince olduğu için kopma riski de vardır.

Özellikle parmağımızın araç kapısına sıkışması durumunda daha çok canımız yanar. Çocukları bu gibi kazalardan korumak çok önemlidir. Çocukların parmakları hassas olduğu için parmak sıkışması sonrası zor bir süreçtir. Yetişkin olsun, çocuk olsun; parmak sıkışmasından sonra morarma söz konusu olduğunda bir doktorun görmesi gerekmektedir.

Kapı, pencere gibi yerlere sıkışarak yaralanan parmaklarımız için en etkili yöntem, buz koyarak şişmeyi engeller. Kılcal damarlar basınç altında kalarak çıkan kan deri altına oturur ve morarma başlar. Soğuk kompres ilk başta iyi gelir fakat bir hekimin görmesinde fayda vardır. Parmaklarımızın darbe görmesi çok karşılaşılan bir durum olduğu için kalıcı sakatlıklarda söz konusudur.

Kopma durumunda geç kalınmamışsa kopan parça mikro cerrahi yöntemiyle geri dikilir. Parmak sıkışması sonrası ezilme söz konusu ise, parmağa atel takılarak hareket etmesi önlenir.  Atel, en az 15 gün gibi bir süre parmakta kalarak darbelere karşı parmağı korur. Ağrı kesici pomatlar ve antibiyotik ile iyileşme sağlanır.

Parmak Ucu Yaralanmaları ve Kopmaları

Parmak ucu, elimizin hemen hemen bütün fonksiyonlarının yapılması için kullanılmakta olan ve dış etkenlerle karşılaşılan kısım olarak bilinir. Parmak Sıkışmasına Ne iyi gelir Parmak uçlarında duyusal uyarıları toplayan sinir uçları bulunur. Tırnak, parmak ucunun üst kısmından gelen travmalara karşı belli bir koruyucu tabaka oluşturur. Parmak ucundaki duyusal verileri toplama işlemleri ve fonksiyonların travma sonrasında tekrardan eski haline dönmesi oldukça zor bir olaydır. Parmak ucu, en çok ezilme, sıkışma gibi olaylara maruz kalan organdır. Parmak kopmalarında parmak uçları en çok zarar gören kısımdır. Kesici aletlerin dikkatsiz kullanılması, sıkışmalar, çarpmalar vb. olaylar sonucunda yaralanmalar meydana gelir. Parmağa alınan travma tipini bilmek, tedavi seçeneğinin belirlenmesi için oldukça önemlidir. Mutlaka böyle bir durumda muayene yapılması gerekir. Parmak ucu ve tırnak altında meydana gelen yaralanmalar kolayca atlatılabilen yaralanmalardır. Parmak ucu hareketlerinin saptanması ve değerlendirilmesi gerekir.

Parmak ucu kopmaları yaşanan olaylarda, kopan parça kesinlikle hasta ile beraber hastaneye götürülmelidir. Mikro cerrahi olarak tekrar yerine dikilemeyecek durumda olsa bile bu parçalar greft şeklinde tekrardan kullanılabilir. Özellikle de 5 yaşın altındaki çocukların parmak uçlarında damar onarımı yapılamasa bile onun yerine greft şeklinde dikmek çocukların daha hızlı iyileşmesini sağlayacağı için başarılı bir işlem olarak değerlendirilir.

Başa dön tuşu
nakliyat | - | Sağlık Haberleri | - | kahve tarifleri | - | istanbul eşya depolama | - | kartal evden eve nakliyat | - | istanbul evden eve nakliyat