SEROQUEL ilaç nedir ve ne için kullanılır? - NEDENHABER
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam

SEROQUEL ilaç nedir ve ne için kullanılır?

SEROQUEL ilaç nedir, Ketiapin veya ticari adıyla Seroquel şizofreni, bipolar bozukluk ve majör depresif bozuklukta kullanılan bir çeşit atipik antipsikotiktir. Bileşenin sedatif etkisi nedeniyle uyku düzenlemede kullanıldığı bilinmektedir ancak yapılan çalışmalar uyku düzenine olumlu etkisinin yan etkilerinden daha ağır bastığı kanıtlamamaktadır. İlaç ağız yoluyla alınmaktadır. SEROQUEL ne için kullanılır.

Bu reklam size özel yayımlanmaktadır
SEROQUEL ilaç nedir
SEROQUEL ilaç nedir

Bileşenin en sık görülen yan etkileri uyuklama, kabızlık, kilo alma ve ağız kuruluğudur. Daha az ortaya çıkan yan etkileri ise ayağa kalkınca oluşan düşük tansiyon, nöbetler, uzun süren ereksiyon, hiperglisemi, tardiv diskinezi ve nöroleptik malign sendromdur. Demansı olan yaşlı hastalarda ölüm riskini arttırdığı bilinmektedir. Gebeliğin son 3 ayındaki kullanımlarda doğum sonrası bebekte bir süreliğine hareket bozukluğu görülebilir. Ketiapinin seratonin ve dopamin gibi reseptörleri bloke ederek etki göstermektedir.

Ketiapin 1985’te geliştirilmiş ve 1997’de Amerika Birleşik Devletleri‘nde tıbbi tedavi için kullanılmaya başlanmıştır. 2016 verilerine göre ketiapin Birleşik Devletler’de toplamda 8 milyonun üzerinde reçeteye eklenmiştir ve ülkede en çok reçeteye yazılan 86. ilaç olmuştur.

Benzer ilaç olan NERVIUM ilaç nedir

SEROQUEL ilaç nedir

SEROQUEL psikiyatri ilacı şeftali renkli, yuvarlak film kaplı tablettir. Tabletin bir yüzünde ‘SEROQUEL’ ve ’25’ basılı diğer yüzü ise düzdür.

SEROQUEL psikiyatri ilacı 25 mg 30 tabletlik ambalajlarda sunulmaktadır.

SEROQUEL psikiyatri ilacı etkin maddesi ketiapin olan, antipsikotikler (psikiyatrik hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlar) olarak adlandırılan ilaç grubuna ait bir ilaçtır.

Bu grup ilaçlar aşağıdaki gibi belirli psikiyatrik hastalıkların tedavisinde etkilidir:

SEROQUEL ne için kullanılır

• Halüsinasyonlar (açıklanamayan sesler duymak gibi), garip ve korkutan düşünceler, davranış ve düşünce değişiklikleri ve zihin karışıklığı durumları,

• Aşırı coşkulu veya heyecanlı duygu durumu. Bu duygu durumundaki kişiler; uykuya her zamankinden daha az ihtiyaç duyduklarını, daha konuşkan olduklarını, düşüncelerin veya fikirlerin hızla akıp geçtiğini fark edebilir. Bu kişiler alışılmadık derecede gergin olabilirler.

• Kederli duygu durumu. Bu duygu durumundaki kişiler karamsarlık, suçluluk, enerji kaybı, iştah azalması ve/veya uykusuzluk hissedebilirler.

Doktorunuz kendinizi daha iyi hissettiğinizde de, belirtilerin tekrarlanmasını önlemek için, size SEROQUEL vermeye devam edebilir.

Bir yakınınıza veya arkadaşınıza bu belirtilerden rahatsızlık duyduğunuzu söylemeniz ve onlardan bu kullanma talimatını okumasını istemeniz faydalı olabilir. Onlardan, belirtilerinizin kötüye gittiğini düşünüyorlarsa veya davranışlarınızdaki diğer değişikliklerden endişe duyuyorlarsa, bunu size söylemelerini isteyebilirsiniz.

Başa dön tuşu
nakliyat | - | Sağlık Haberleri | - | ofis eşyası depolama IGBT tabanlı kompanzasyon