Ayva Kurusu Nasıl Yapılır? Ayva Kurusunun Faydaları Nelerdir?
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam

Ayva Kurusu Nasıl Yapılır? Ayva Kurusunun Faydaları Nelerdir?

Ayva Kurusu Nasıl Yapılır? Ayva Kurusunun Faydaları Nelerdir? Ayva kurusu, Ayva mevsiminde tüketilen soğuk algınlığı ve öksürüğün olduğu dönemlerde sizi zinde tutarak vücudun gücünü arttıran bir meyvedir. İster taze ayva isterseniz ayva kurusu tüketin. Taze halini her dönem bulmanız mümkün olmadığı için ayva kurusu yaparak her dönem elimizin altında bulundurabiliriz. Her an mevsiminde toplanarak doğal ortamlarda kurutarak ayva kurusu istediğiniz anda tüketeceğiniz bir yiyecektir.

Bu reklam size özel yayımlanmaktadır

İşte ayva kurusu yapılışının tarifi
Ayvaları soğuk suyla yıkayınız soğuk suyla yıkamanın sebebi ayvaların kararmaması içindir. Ayvaların kabuklarını soymadan kurutmanız da fayda vardır. Kabuklarında bulunan lif oranını azaltmamış olursunuz.

Ayvaları arzuya göre yuvarlak yuvarlak yada elma dilim şeklinde doğrayın. Temiz bir alana serdiğiniz örtünün üzerine dilimlediğiniz ayvaları serin. Ayvaları sererken üst üste gelmemelerine dikkat edin. Üst üste gelen ayvalar birbirine yapışıp yeterince kurutulamazlar. Eğer kısa bir sürede sonuç almak istiyorsanız örtünü yerden yüksek bir yere koyun. Böylece daha çok hava aldığı için kuruma işlemi daha hızlı olacaktır.

Bu doğal yöntemi kışın yapmak pek mümkün olmadığı için fırında ayva kurusu yapmak daha kolaydır. Ayvaları yıkayıp istediğiniz gibi dilimleyin. Orta kısmını ve çekirdeklerini mutlaka çıkarın. Fırın tepsisine tek sıra halinde dizin. Fırını en düşük sıcaklığa ayarlayın ve tepsiyi yerleştirin. Her yarım saatte bir fırından tepsiyi çıkarın ve ayva dilimlerini ters çevirin.

Ayvalar kıtır kıtır oluncaya kadar bu işleme devam edin. Ardından ayvaları fırından çıkarın ve soğumaya bırakın. Soğuyan ayvaları hava almaz bir kapta istediğiniz kadar saklayabilirsiniz.

Ayva ve Ayva Yaprağının Faydaları

Ayva, kış aylarının en besleyici meyvelerinden biri. Ayvanın meyvesinin yanı sıra yapraklarının da sağlığa oldukça faydalı özellikleri vardır.

Ayva, karaciğer, sindirim ve solunum yolu hastalıklarına etkili bir şekilde etki eden doğal bir çare olarak bilinir. Tek bir meyvede etkileyici bir vitamin deposu (A, B, C), mineral tuzları, karbonhidratlar ve lif bulunur.

– Ayva, taze meyve suyu şeklinde tüketildiğinde pankreas yetersizliğinin tedavisinde yardımcı olur. Her gün üç bardak ayva suyu içebilirsiniz. 

– Karaciğerin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve karaciğeri temizler.

SİZİN İÇİN: Domates Jölesi Nasıl Yapılır? Ev Yapımı Jöle Nasıl Yapılır? Ayva Jölesi

– Japonya’da yapılan yeni bir araştırma, ayvada hepatiti tetikleyen mikro organizmaların büyümesini engelleyen antiviral maddeler olduğunu gösterdi.

– Burun kaşıntısına, akciğer hastalıklarına ve tüberküloza ayva suyu iyi gelir.

– Ayva iyi bir sindirim için yardımcı olabilir ve ishal, uterin kanama ve hemoroid sorunlarında olumlu sonuçlar verebilir.

ayva kurusu nasıl yapılır? ayva kurusunun faydaları nelerdir?
Ayva Kurusu Nasıl Yapılır, Ayva Kurusunun Faydaları Nelerdir, ayvanın zararları var mı, ayva ne işe yarar, ayvayı kimler tüketebilir, ayvanın sağlığa etkileri nelerdir, ayvanın şeker oranı, ayva yaprağının faydaları, ayva yaprağının sağlığa etkileri nelerdir, ayva zayıflatır mı, ayva kilo aldırır mı, ayva kurusunu nasıl yaparız, ayva kurusunu diyabet hastaları tüketebilir mi

– Bal ile karıştırıldığında kolit ile savaşabilir.

– Sabah aç yenilen ayva, mide bulantısını geçirebilir.

– Ayva yaprakları çay olarak içildiğinde ishale karşı faydalıdır.

– Ayva içinde bulunan bazı maddelerin (özellikle B17 vitamini) normal hücreleri bozmadan habis kanser hücrelerini yok etmeye yardımcı olduğu belirlenmiştir.

– Anemi rahatsızlığı olanlar kullanarak kan oranlarını yükseltebilir.

– Ayva yaprağı kürleri, regl döneminde yaşanan ağrıların hafiflemesini sağlar.

– Aç karnına içilen ayva yaprağı çayı, vajinal akıntıyı keser.

Ayva yaprağı çayı nasıl yapılır?
Ayva yaprağı çayı yapacak olanların bilmesi gereken en önemli şey çok kaynatmamaktır. Çok kaynatıldığında faydalı özelliğini yitirmektedir.

  • 4 bardak su
  • 5 adet ayva yaprağı

Önce suyu kaynatın, sonra ayva yapraklarını ilave ederek 2-3 dakika birlikte kaynatın. Karışımı 5 dakika bekletip süzün. Tatlandırmak isterseniz şeker yerine çok az bal kullanabilirsiniz. Aynı ayva yaprakları 5-6 defa demlenebilir ve her demlenişinde daha fazla özlü bir içecek olur.

SİZİN İÇİN: Zerdeçal Maskesi Nasıl Yapılır? Zerdeçal Maskesinin Cilde Faydaları

Ayvanın zararları nelerdir?
Ayvanın kendisi de, yaprağı da tansiyonun yükselmesine neden olduğundan yüksek tansiyon sorunu yaşayanların ve sürekli kabızlık şikayeti olanların ayva tüketmemesi tavsiye edilir.

Ayva Kurusu Nasıl Yapılır, Ayva Kurusunun Faydaları Nelerdir, ayvanın zararları var mı, ayva ne işe yarar, ayvayı kimler tüketebilir, ayvanın sağlığa etkileri nelerdir, ayvanın şeker oranı, ayva yaprağının faydaları, ayva yaprağının sağlığa etkileri nelerdir, ayva zayıflatır mı, ayva kilo aldırır mı, ayva kurusunu nasıl yaparız, ayva kurusunu diyabet hastaları tüketebilir mi

Başa dön tuşu
nakliyat | - | Sağlık Haberleri | - | kahve tarifleri | - | istanbul eşya depolama | - | kartal evden eve nakliyat | - | istanbul evden eve nakliyat