Dokunmatik ekran nasıl çalışır ?
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam

Dokunmatik ekran nasıl çalışır ?

Gün içinde 100’lerce yerde karşılaştığımız bu teknolojik devrimin ardında aslında nasıl bir teknoloji yatıyor? Cevaplarınızı ve soru işaretlerinizi gidermek istiyorsanız okumaya değer.

Bu reklam size özel yayımlanmaktadır

Son zamanlarda sıkça kullandığımız dokunmatik ekranlar aslında 1940 lı yıllara dayanıyor. Evet, doğru okudunuz.  O yıllarda özel bazı laboratuarlarda ilk örnekleri geliştirilen bu teknoloji ticari olarak 20. yüzyılın sonlarına doğru sunulmaya başlamıştır.

Bazı Dokunmatik Ekran Panellerini İncelersek;
 ►Rezistif dokunmatik panel
►Kapasitif dokunmatik panel
►Kızılötesi dokunmatik panel

Bu panel çeşitlerimizin özellikleri nelerdir? Nerelerde kullanılır, bunlara değinecek olursak;

Rezistif Dokunmatik Panel

Bir iletkenin direnci boyuyla orantılı olarak değişir,en temel mantığı budur.

Normalde bu tabakalar arasında şeffaf ayıraç sayesinde hava vardır ve buda yüzeylerin temasını önler. Dokunma işleminin algılanması için, öncelikle üst kaplamadaki iletken yüzey ve alttaki dirençli kaplamanın bir şekilde birbiriyle temas etmesi gerekir.

Dokunulan yüzeyle birlikte toplam 6 tabakadan oluşur. Çalışma mantığı ; ekrana dokunduğunuzda bu iki yüzey dokunulan noktada birleşerek akımda değişiklik yaratıyor. Böylece nereye dokunulduğu anlaşılmış oluyor. Buradan alınan veri kontrolcüde işlenerek ekrana yansıtılıyor. Biraz daha açarsak,yüzeyin x-y koordinatları olduğunu varsayıp dokunulan yüzeyde 5v luk bir gerilim geçerken siz bu yüzeye hangi x uzaklığında dokunduysanız bunun y değerinde oluşan değişiklikle koordinatları belirlenir. Bu işlemler çok kısa bir sürede gerçekleşir.

►Bu panel tipi su toz gibi dış etkenlerden etkilenmez dayanıklıdır.
►Ancak daha fazla kuvvet uygulamanız gerekir ve buda hassas çalışmayı zorlaştırır.

Kapasitif Dokunmatik Panel

Çalışma prensibinde ekranın 4 tarafından da gerilim uygulanır ve ekran yüzeyinde elektrostatik alan oluşturulur.
Ekrana yük depolayabilen bir iletken temas ettirildiğinde bu elektrostatik alanda oluşan değişimi algılayan bir osilatör vardır. Osilatörlerden toplanan veriler işlem birimine gönderilir. Buradan koordinat verisi haline çevrilerek sisteme aktarılır.

Bu sistem başta yeni nesil cep telefonları olmak üzere pos sistemleri ve LCD ler gibi birçok cihazda kullanılmaktadır.

Rezistif ekranla göre daha hassastır buda daha fazla enerji harcamasına yol açar.►Parmakla temas sağlamanız gerekir ve rezistif ekranlara göre maliyetlidir.

Kızılötesi Dokunmatik Panel

Aslında bu sistemler arasından en basit görüneni kızılötesi dokunmatik paneldir. Çalışma prensibi kolaydır nasıl mı?

Kızılötesi ışık demetleri ekranın bir tarafından diğer tarafına gönderilir, ekranların kenarlarında bulunan kızıl ötesi LED’ler ve foto algılayıcılar sürekli ışık demetinin bütünlüğünü kontrol eder.Işık geliyorsa sisteme 1 gelmiyorsa 0 komutunu gönderir. Tüm eksenlerde aynı işlemler tekrarlanır, böylece iki eksende koordinatlar duyargalarla belirlenmiş olur.

Başa dön tuşu
nakliyat | - | Sağlık Haberleri | - | kahve tarifleri | - | istanbul eşya depolama | - | kartal evden eve nakliyat | - | istanbul evden eve nakliyat | - | ofis eşyası depolama