Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikeni Neden Olur? Topuk Dikeni Tedavisi
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam
Mobil Ekranı Kaplayan Popup Reklam

Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikeni Neden Olur? Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikeni Neden Olur? Topuk Dikeni Tedavisi. Topuk dikeni, topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyumun birikmesiyle oluşan kemiksi bir çıkıntıdır.  Bu çıkıntının uzunluğu 2 cm’e kadar ulaşır ve röntgende kolayca teşhis edilir. Aslında topuk bölgesinde ağrıya neden olan “plantar fasiit” olarak bilinen topuktaki yumuşak dokunun iltihaplanmasıdır.  Plantar fasiit ve topuk dikeni ağrısı sık karıştırılan iki ağrıdır ve ikisine de halk arasında “topuk dikeni” denir. 

Bu reklam size özel yayımlanmaktadır

Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk dikeni rahatsızlığında, ayak tabanındaki ince kasların topuk kemiğine yapışma yerinde zorlanma, aşırı yük binmesi ya da bazı iltihaplı romatizmal hastalıklara bağlı olarak yangı (enflamasyon) oluşur.
Zamanla bu bölgede gelişen anormal bir kemik dokusu topuk dikeni oluşumuna neden olur. 
·    Kilo fazlalığı olanlar,·    Uzun süre ayakta çalışanlar topuk dikeni için risk altındadır. 
Bu kişilerde ayak tabanına binen yük artmıştır ve ayak tabanına binen yükün artması bu hastalığın en önemli nedenidir.

Topuk Dikeninin Belirtileri Nelerdir?

·    Topuk dikeni genellikle belirti vermez, ancak topuk dikeni bölgesinde iltihaplanma oluşmuşsa koşu, yürüyüş gibi egzersizler sırasında ve sabahları uyanır uyanmaz ağrılar görülebilir. 

·    Dokudaki iltihap iyileşmeyene kadar ağrı geçmez.

Topuk Dikenine Yol Açan Sebepler Nelerdir?

·    Ayak tabanında şekil bozuklukları,·    Şişmanlık,·    Sert tabanlı terlikler giyilmesi,·    Yalın ayak uzun süre ayakta dolaşılması,·    Ayakta iş yapılan mesleklerde çalışılması,·    Topuk dikeni olan hastalarda ayağa kalkınca şiddetli ağrı, topallama, ayakkabı giymekte zorluk, ayak tabanında şişlik ve yürüme zorluğu görülür.

Topuk Dikeni Ağrısının Tipik Özelliği Nedir?

·    Sabah yataktan kalkınca ya da oturma pozisyonundan ayağa kalkınca atılan ilk birkaç adımda şiddetli ağrı oluşur. ·    Hızlı kilo alanlarda, ·    yeni bir spora başlayanlarda, ·    yeni bir ayakkabı alanlarda ayak tabanında ağrı olursa topuk dikeni hastalığı akla gelmelidir.

SİZİN İÇİN: Kıkırdak ve Kemik Yaralanması Nedir? Kıkırdak ve Kemik Tedavisi

Topuk Dikeninin Tedavisi Nedir?

Topuk dikeni tedavisi ilk etapta;·    NSAII ilaçlar,·    Ortopedik tabanlık,·    Fizik tedavi ve egzersizler önerilir.
Bunun dışında hastanın durumuna göre iltihaplanan bölge veya topuk dikeni ameliyatla alınabilir.
Ayrıca hastaya;

topuk dikeni nedir? topuk dikeni neden olur? topuk dikeni tedavisi
Topuk Dikeni Nedir, Topuk Dikeni Neden Olur, Topuk Dikeni Tedavisi, topuk dikeninin zararları nelerdir, topuk dikenini hangi doktor tedavi eder, topuk dikeni tedavi aşaması nasıl olur, topuk dikeni hücreleri, topuk dikeni bulaşıcı mıdır, topuk dikeninin tedavisi şok dalga terapisi midir, eswt nedir ve nasıl uygulanır

·    İstirahat,·    Silikon topuk yastığı,·    Mantar tabanlık,·    Lokal kortizon tedavisi,·    ESWT tedavisi uygulanabilir.

ESWT Nedir?

·    ESWT, düşük enerjili ve yüksek enerjili şok dalgalarıdır. ·    Sert doku ve yumuşak dokuya göre değişik uygulama alanları vardır. ·    Sert dokularda yüksek enerjili uygulamalar, yumuşak dokuda düşük enerjili uygulamalar yapılır.Sert doku uygulamaları;·    Kırık iyileşmeleri,·    Kaynama gecikmeleri,·    Gevşemiş ptotezlerin tespit edilmesidir.
Yumuşak doku uygulamaları;
·    Omuz kireçlenmesi,·    Topuk dikeni,·    Tenisçi dirseği,·    Golfçu dirseği,·    Patellar tentinit,·    Aşil tendiniti,·    Trochanterik burcit’tir.

ESWT Nasıl Uygulanır?

Sert ve yumuşak dokular için farklı şok sayısı ve frekanslar uygulanmaktadır.· Sert dokular için: 2 – 3 seans, 1 – 2 saat;·  Yumuşak dokular için: 3 – 5 seans 20 – 30 dakika süreyle uygulanmaktadır. Sert doku uygulamalarında 2 – 3 hafta, yumuşak doku uygulamalarında 4 – 6 hafta içinde çoğu şikayetler kaybolur.
ESWT teknik olarak uğraştırıcı ve pahalı yöntemlere üstünlük sağlamıştır.

ESWT Tedavisi Uygulanan Bölgedeki Biyolojik Değişiklikler Nelerdir?

·    Şok dalga terapisi hastalıklı bölgelere ulaşarak doğal iyileştirme sürecini uyaran özel tip tedavidir. ·    Sonuçta daha hızlı iyileşme, ağrıda azalma, şişme ve enflamasyonda azalma sağlar. · Hücreler ESWT enerjisine maruz kaldıklarında bir dizi biyolojik reaksiyon meydana gelir. Bu reaksiyonlar sonucu bazı iyileştirici etkiler oluşur. Örneğin tenisçi dirseğinde sinir uçlarını irrite ederek sinir hücrelerinin ağrıyı iletmelerini engellediği belirtilmiştir. Topuk dikeninde ise ağrı refleks mekanizmasını kırmasına bağlanmıştır. Yoksa kalsifiye olan dokuyu kırma gibi bir işlemi yoktur.
Tedavisinde birçok alternatif olmakla birlikte, mutlaka yapılması gereken şeylerin başında topuğa binen basıncın azaltılması gelir.

Topuk Dikeni Nedir, Topuk Dikeni Neden Olur, Topuk Dikeni Tedavisi, topuk dikeninin zararları nelerdir, topuk dikenini hangi doktor tedavi eder, topuk dikeni tedavi aşaması nasıl olur, topuk dikeni hücreleri, topuk dikeni bulaşıcı mıdır, topuk dikeninin tedavisi şok dalga terapisi midir, eswt nedir ve nasıl uygulanır

Başa dön tuşu
nakliyat | - | Sağlık Haberleri | - | kahve tarifleri | - | istanbul eşya depolama | - | kartal evden eve nakliyat | - | istanbul evden eve nakliyat